Altın
SPOT ALTIN 1194.69 $ +0.07% (+0.86) GRAM ALTIN 243.83 tl -8.17% ÇEYREK ALTIN 396.23 tl -8.17% REŞAT ALTIN 1604.42 -8.17% Dolar 6.3467 -8.05% Euro 7.2014 -8.55%

4 Ekim Bernanke açıklaması

altın

Özellikle petrol fiyatları ve diğer emtia fiyatları çok yüksek seviyeleri gördü. Üretim alanında yaşanılan sıkıntılarda elbette hissedildi. Daha özel olarak enflasyonun yüksek seyretmesi çok önemliydi ve ekonomimizi etkiledi. Uzun vadede enflasyon beklentisi hane halkı harcamalarına göre de getirilen nominal anlamda etkilenmiştir. Bütün varlıklar yatırımcılar arasında güvenin düşük seyrettiğini göstermektedir. Uzun vadede enflasyon beklentisi konusunda iş gücü piyasasında ve kaynaklarda yaşanan sıkıntılar elbette enflasyonist bir baskı oluşturabilir. Ekonomik görünümde ki kötüleşmeyle birlikte ekonomisi son zamanlarda ek politikayla bu durumu kontrol altına almak için adımlar atılmıştır. Komite çok daha şeffaf bir şekilde kısa vadede ki faiz oranlarını düşük tutma kararı almıştır. Federal fon oranlarını en azından 2013 yılının ortasına kadar düşük tutma kararı almıştır. Ortalama vade bu şekilde devam edecektir.

Özellikle satın almalar 2012 Haziran ayına kadar devam edecektir. Vadesi gelen varlıkların da daha uzun vadeli varlıklarla değiştirilmesine karar verilmiştir. Bilanço hacmimiz genel anlamda değişmemiştir. Bu değişim programı baskıyı azaltmaya odaklanmış ve ekonomik büyümeyi daha destekleyici niteliğe getirmiştir. Komite aynı şekilde Eylül ayında özellikle mortgage adayı varlıklarında kapsamına girdiği bir program açıklamıştır. Mortgage piyasasını destekleyerek daha iyi bir ekonomik toparlanma yaratılabilir. Elbette komite bütün gelişmeleri çok yakından takip edip gerekli olduğu noktada müdahale ederek fiyat istikrarı sağlamak için elinden geleni yapacaktır.

Parasal politika güçlü bir araç olabilir ama sihirli bir çubuk değildir Amerikan ekonomisi problemleri için. Sağlıklı bir şekilde istihdam yaratma ve ekonomik büyüme yaratma ortak bir sorumluluktur. Maliye politikaların önemi vardır. Ama çok geniş yelpazede yer alan diğer politikalarda vergilendirme, düzenleme gibi araçlarında çok önemli rolü bulunmaktadır. Bizim payımıza düşen kısımda biz iyi bir çevre yaratarak olabilecek en iyi ekonomik fırsatları oluşturmaya çalışıyoruz.