Altın
SPOT ALTIN 1194.69 $ +0.07% (+0.86) GRAM ALTIN 243.83 tl -8.17% ÇEYREK ALTIN 396.23 tl -8.17% REŞAT ALTIN 1604.42 -8.17% Dolar 6.3467 -8.05% Euro 7.2014 -8.55%

Altın 12 eylülü aşacak mı

altın

Altın bu sabaha 1731 dolar seviyesinden giriş yaptı. Altın önemli dirençlerini yukarı kırdı ve teknik olarak 1690 seviyesinde güçlü  destek oluşturdu. 13 Eylül’deki FED toplantısı sonuçlanana kadar altın güçlü seyrini koruyabilir düşüncesindeyiz. Orta ve uzun vadeli olarak pozisyon alanlara mesajım değişmedi. Pozisyonlar korunmaya devam edebilir. 1690 aşağı kırılmadıkça altında beklemede kalmak gerekir. Teknik göstergeler talebin oldukça iyi durumda olduğunu göstermektedir. Fakat biraz geri çekilme altının daha sağlıklı yükseliş yapması için uygun olabilir.


Birçok yatırımcı Avrupa Merkez Bankası’ndan istediğini aldı. Ama hala FED’den tatminkar bir hamle gerçekleştirmesini bekliyorlar. Diğer yandan bakırın başını çektiği emtia piyasası da Çin’den gevşek
para politikasına dair bir adım bekliyor. Her ne kadar yeni bir QE3 (parasal genişleme) sihirli bir değnek olmayacaksa da, piyasaların keyfi yerine gelebilir.


Öte yandan diğer yatırımcılara baktığımızda Çarşamba ve Perşembe günkü önemli gelişmeler öncesinde temkinli hareket etmeyi tercih ediyor. Almanya Anayasa Mahkemesi’nin ESM ile ilgili kararı, Hollanda’da yapılacak seçimler, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Bölgesi bankacılık birliği için planları ve Yunanistan’da harcamaları kısma önlemleri ile ilgili gelişmeler dikkatle takip edilecek. ABD borsalarında  satıcılı bir seyir görülmüştü.

Bildiğimiz gibi pazartesi günü altın fiyatlarında kar realizasyonu görülmüştü. Stokastik ve RSI göstergeleri ise  kısa vadede yukarı yönlü hareketlerin devam edebileceğini gösteriyor. Eğer Ağustos ayında görülen dip seviyesinden başlayan yükselişler devam ederse bu yıl görülen düşüşün %87 fib. düzeltme seviyesi bir sonraki hedef olabilir. 20 günlük hareketli ortalamanın altında kapanış olması durumunda ise kısa vadeli bir zirve seviyesi oluşmuş olacak.