Altın
SPOT ALTIN 1194.64 $ +0.07% (+0.83) GRAM ALTIN 243.83 tl -8.17% ÇEYREK ALTIN 396.22 tl -8.17% REŞAT ALTIN 1604.39 -8.17% Dolar 6.3463 -8.05% Euro 7.2026 -8.54%

Altın fiyatları ve piyasanın bekledikleri

altın

7 Ekim Cuma altın fiyatları tahmini için 1660 seviyelerine çıkabileceğini düşünmekteyim. Gün içinde mutlaka bu seviye test edilecektir. Bunun sonrasında daha üst seviye görülür mü onu bilemiyorum. Sizlere özellikle uyarım çok riskli günler geçiriyoruz, bu yüzden temkinli olmanızı öneririm.

Küçük yatırımcı ne yapmalı?
Böyle dönemlerde gerçekten yanlış karar verdiğiniz zaman hesapta olmayan zararlar görebiliyorsunuz. Biraz temkinli olmaları gerekiyor, biraz piyasayı incelemeleri gerekiyor. Hergün çeşitli fırsatlar karşınıza çıkar. Mümkün olduğu kadar kendi endeks seviyelerinize gelmesini bekleyiniz. Geldiği zamanda %10 yada %20 giriş yaparak piyasayı test ediniz. O test sonucunda hareketi güçlü görüyorsanız biraz daha arttırın, zayıf görüyorsanız biraz daha kenarda kalabilirsiniz. Kısacası dediğimiz gibi yatırımda temkinli olmak şart.

Yurt içinde İMKB’ye baktığımız da yurtdışında ki hava oldukça olumluyken düşüşle kapadı. %0.14 oranında geriledi 57.228 seviyesinde. Avrupa’da Trichet’in gitmesi konuşuluyor bu yüzden de ABD verileri yükseliyor.

Aşağı yönlü riskler artıyor ama likiditeyi arttırmak için tahvil alımına gideceğiz demesiyle piyasaların rahatladığını görüyoruz. Birde işsizlik başvurularının beklenenden iyi gelmesi. Cuma günkü istihdam ve işsizlik rakamlarını pozitif bir şekilde değiştirmesi oldu.

Cuma günü yapılacak istihdam verisi çok önemli. Obama bunun riske karşı alınmış bir sigorta olduğunu söyleyerek bütün kongreyi aksiyon almaya çağırdı. Biz birşey yapmassak ABD halkının ekonomisine zarar veriyoruz dedi. Tarım dışı istihdam rakamları geçen ay 0 bu ay 55bin averajdan bahsediliyor bu seviyede gelmesi beklenmekte. Bunun aynısını işsizlik rakamı için söyleyemiyeceğiz ekonomistlerin yaptığı ankete göre minimum 9.1 kalacağız düşmeyeceğiz diyorlar.

Merkez Bankasının hareketlerinin etkili olmaya başladığını öğleden sonra görmeye başladık. Burada kafalar karışıyor doğal olarak yurtdışından çıkmak isteyen para bu kadar yüksek mi? Türkiye’de risk algılaması bu kadar arttı mı ki ? böyle bir talep görüldü soruları geliyor herkesin aklına. Fakat daha sonra baktığımızda dolar kurunun yukarı doğru gitmediğini gözlemledik. Bu gelen talebin çok gerçekci bir taleb olmadığını gösteriyor. Bunların net cevabını 1-2 hafta izlemek zorundayız. Yurtdışının farklı bir tepki verdiğini görüyoruz. İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının aldığı kararlar likiditeyi genişletici kararlar. Bunlar piyasayı rahatlatacaktır. Cuma gününde sonra göreceğiz hareketleri.

Yunanistan batarsa ne olur?

Yunanistan’ın temerrüdü, Avrupadaki bir bankanın iflası bunların hepsinin fiyatlara girdiğini düşünüyoruz. Yani Yunanistan temerrüdü açıklandığında çok sürpriz olmayacağını düşünmekteyiz.