Altın
SPOT ALTIN 1196.48 $ +0.22% (+2.67) GRAM ALTIN 251.23 tl -5.38% ÇEYREK ALTIN 408.24 tl -5.38% REŞAT ALTIN 1653.07 -5.38% Dolar 6.5553 -5.40% Euro 7.4327 -5.83%

Altın fiyatları yorumu (kasım 2013)

altınAltın fiyatları Kasım ayında yapılacak altın festivalleriyle coşacak. Altın fiyatlarında Kasım ayı beklentisi nasıl?

Ekonomistler Kasım ayında gerçekleşecek altın festivallerinden dolayı değerli metalde ralli beklediklerini açıkladı.

Son dönemde yatırımcısına en fazla zarar ettiren yatırım araçlardan biri olan altında Kasım ayında yükseliş bekleniyor. ABD'li bankalar Bank of America Merrill Lynch (BofA) ve Morgan Stanley analistleri, önümüzdeki dönemde Hindistan'da gerçekleşecek festivallerden dolayı fiziki talebin artacağını ve bunun da altında fiyat artışa neden olacağını öngördü.

Bank of America Merrill Lynch analistlerinden Michael Jalonen, müşterilerine geçtiği notta, “Daha önceki gelişmelere bakıldığında altında Kasım ayı her zaman ralli ayı olmuştur. Çünkü Hindistan'da düğün ve festival dönemi başlar. Bu yüzden altının onsunun gelecek ay ve sonrasında 1350 dolar ve 1400 dolar bandında hareket etmesini bekliyoruz” dedi. Altın fiyatları geçen hafta yüzde 3,5 yükselişle 1316 dolardan işlem gördü. Altın bu şekilde geçen hafta ve yeni haftanın başında son 10 günün en yüksek değerine çıktı. Değerli metalin ons fiyatı ABD'nin kepenk kapattığı haftada 1255 dolarla haftalık en büyük değer kaybını yaşamıştı.

Morgan Stanley analisti Paretosh Misra da konuyla ilgili benzer yorumlarda bulundu. Misra müşterilerine geçtiği notta, “Hindistan festivalleri altın fiyatlarını yukarı çekebilir. Diwali adını verdikleri festival Hindistan'da yılın en fazla altın satın alınan dönemi olarak bilinir. Geçen 10 yıllık döneme bakıldığında, altının onsunun bu festival sürecinde aylık ortalama yüzde 2,5 değerlendiği görülüyor” ifadelerini kullandı.

Altın Ons Uyarısı

Fransız banka Société Générale'in analistleri Jesper Dannesboe ve Robin Bhar'dan ise farklı bir görüş geldi. Altında Hindistan etkisinin sınırlı olabileceğine işaret eden analistler haftalık raporlarında, değerli metalin değerlenmesinde Asya'daki fiziki talebin geçici etkisi olacağını söyledi. Analistler, altın yatırım fonlarının pozisyonlarını azaltmasından dolayı değerli metalin değer kaybettiğini ve önümüzdeki dönemde 1000 doların altına bile gerileme riski olduğunu ifade etti.

Altın piyasasını güncel olarak takip etmek için -> Altın Fiyatları