Altın
SPOT ALTIN 1186.67 $ -0.63% (-7.52) GRAM ALTIN 233.11 tl -4.60% ÇEYREK ALTIN 378.81 tl -4.60% REŞAT ALTIN 1533.89 -4.60% Dolar 6.1107 -3.95% Euro 6.9228 -4.23%

Altın fiyatlarının destek bulma ihtimali var mı

altın

Altın fiyatları geçtiğimiz haftada yatırımcıları üzerek düşüşe devam etmişti. Fed’in toplantı tutanakları ekonomi ile ilgili olumlu değerlendirmeler yönünde olduğunu gösterdi. Bu durum 3. parasal gevşeme programına başvurulacağı yönündeki beklentilerin düşmesine neden oldu.  Ancak Cuma günkü İstihdam Rakamları’nın beklentilerin altında kalması nedeniyle düşüş baskısı bir ihtimal devam etmeyebilir.  Bu nedenle altın fiyatlarının destek bulması mümkün olabilir. 
 
2010 ve 2011 yılında toparlanma Avrupa borç krizi ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle baskı altında kalmıştı hatırlarsanız. Benzer senaryolar hala geçerliliğini sürdürüyor. İspanya ve İtalya’da sorunlar devam etmekte. Bu ülkelerin borç yükü EFSF/ESM fonunun kapsamından yüksek durumda. Bu arada Orta Doğu’da da gerilim yükseliyor. Amerika’dan gelen son veriler de beklentilerin aşağısında kaldı. Cuma günü gelen İstihdam Rakamları büyümenin ne kadar kırılgan olduğunu hepimize göstermiş durumda. 
 
Altın fiyatları bu hafta büyüme ile ilgili endişelerin 3. parasal gevşeme programına başvurma olasılığını artırması nedeniyle destek bulabilme imkanı gözüküyor. Yatırımcılar, Fed’in Bej Kitap Raporu’nu ve Michigan Üniversitesi Güven Rakamları’nı takip edecektir. Aynı zamanda Fed Başkanı Bernanke de dahil olmak üzere çok sayıda Fed yetkilisinin yapacağı konuşmalar da yakından izlenecek ve 3. parasal gevşeme ile ilgili ipuçları aranacaktır.

Bugün Asya Pasifik borsalarında satıcılı bir seyir gözükmektedir. Şangay borsası 2250 seviyesindeki uzun vadeli önemli desteğin hemen üzerinde duruyor. Şangay endeksinin bu desteğin üzerinde kalmaya devam etmesi önemli olacaktır.  Bugün Avrupa piyasaları kapalı olacak ancak Amerika piyasaları açık durumda. Cuma günü Amerika’dan gelen Tarım Dışı İstihdam Rakamları beklentilerin altında kaldı. Bu nedenle Fed gevşek para politikalarını sürdürmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Petrol fiyatları 103 seviyesinin aşağısına indi. 100 seviyesi test edilebilmesi mümkün. Düşüş baskısının azalması için 103 seviyesinin yukarı kırılması gerekmektedir.

Brent petrol fiyatları 121,50-128,00 bandının alt seviyesi yakınlarında gidip geliyor.  Bu seviyeden tepki hareketi görülüp görülmeyeceği takip ediniz. 121,50 seviyesinin aşağı kırılması durumunda 117 seviyesine kadar düşüş görülebilir diye düşünmekteyiz.

Gümüş ve bakır fiyatları 31-33 ve 3,70-4,00 seviyeleri arasında gidip gelmektedir. Bantların kırılması emtiaların izleyeceği yönü belirler.