Altın
SPOT ALTIN 1186.97 $ -0.60% (-7.22) GRAM ALTIN 234.33 tl -4.11% ÇEYREK ALTIN 380.78 tl -4.11% REŞAT ALTIN 1541.88 -4.11% Dolar 6.1299 -3.65% Euro 6.9477 -3.93%

Altın piyasası için ilginç tahmin

Altın Fiyatları Için şok Uyarı!

Altın Fiyatları Için şok Uyarı!
Uluslararası ünlü yatırımcı Jim Rogers, altından bu yıl için uzak durulması gerektiğini ve önümüzdeki bir veya iki yıl içerisinde altın almak için "yeni bir zaman" geleceğini ifade etti.The Wall Street Journal Türkiyenin sorularını yanıtlayan Rogers, elinde altını olduğunu fakat bunun bir kısmını hedge ettiğini ifade etti. "Altını şu an bir yatırım aracı olarak tavsiye eder misiniz?" sorusuna, "Şu an değil. Önümüzdeki bir yıl veya sonrasında altın almak için başka zamanlar olacak." diye konuştu.

ALTIN DAHA DA DUŞER Mİ?

Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda yıl başından bu yana yüzde 9,8 oranında değer kazandı. Ancak Mart ayından bu yana düşüş trendinin içerisinde. 17 Martta 1.392 dolara kadar tırmanan altın, bugün 1.303 dolardan işlem görüyor.Rogers, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) parasal genişleme yapıp yapmayacağı ve bunun piyasa üzerindeki olası etkilerini de değerlendirdi. "İleriki dönemde işlerin beklendiği kadar gelişmediğinin görülmesinin ardından" parasal genişlemenin olacağını söyleyen Rogers, bu önlemin genişliği hakkında ise Fed parasal genişlemesiyle karşılaştırıldığında "Bir süreliğine o kadar geniş olmayacak o yüzden gelişen piyasalarda Fedinki kadar büyük bir etki bırakmayacak" dedi.Euro Bölgesindeki deflasyon tehdidi bir süredir ekonomiyi canlandırmak için parasal genişleme beklentilerini artırmış durumda. AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada euronun daha fazla değer kazanması durumunda parasal genişlemeye gideceklerini açıkça belirtmişti.

DOĞUYA GİDİN
Gelişmiş ekonomilerde düşük büyüme ve düşük enflasyon dönemine girildiğini belirten Rogers, bunun borçlardan kaynaklandığını kaydetti. "Bu sorun, devasa borç yüklerinin oluşmasının ardından geldi" diyen Rogers, "Öyle ya da böyle borç azaltılmadığı sürece bundan kaçamayacağız" dedi. Rogers yatırım için ise "Doğuya gidin!" ifadelerini kullandı.Rogers ayrıca Türkiyeye uyarılarda bulunarak ödemeler dengesi probleminin çözülmediği sürece Türkiyenin gelişen piyasa ekonomileri arasında sorun yaşayan ülke olacağını sözlerine ekledi.

Altın Fiyatları 24
Altın Grafik