Altın
ONS ALTIN 1293.57 $ +0.31% (+4.03) GRAM ALTIN 222.03 tl -1.76% ÇEYREK ALTIN 360.79 tl -1.76% REŞAT ALTIN 1460.92 -1.76% Dolar 5.3396 -1.93% Euro 6.0866 -2.04%

Altına yatırım nasıl yapılmalıdır

altın

Altına yatırım nasıl yapılmalıdır bugün bununla ilgili bazı şeylerden bahsetmek istiyorum sizlere. Altın yıllar yılı değerini koruyan bir yatırım aracı olmuş durumda. Altın yatırımı genel olarak fiziki bir şekilde yapılacağı gibi bankalar aracılığı ile yapılması şu dönemde çok yaygındır. Zaman içersinde bankalarda bulunan yatırım araçları arasına altın fonlarıda dahil olmuş vaziyette. Aşağıdaki yazımda sizlere bildiğim kadarıyla altın yatırımının inceliklerinden ve nasıl güvenli bir şekilde yapılabileceğinden bahsetmeye çalışacağım. Bizim internet sayfamızda ve facebook sayfamızdaki kullanıcılarımızın çoğuda bankalar aracılığıyla altına yatırım yapmış bize gelen raporlar bunu gösteriyor.

1- Fiziki Altın Yatırımı: Genelde altın alımında güvenilir kuyumcular tercih edilmektedir. Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın vb gibi altınlar seçilir alım yapılır, evde güvenilir bir yerde veya banka kasasında saklanılır.Altın alımı yapacağınız kuyumcu güvenilir olmalıdır. Bu fiziki yatırımda şöyle sorunlar mevcut altını naklederken çalınma riski var, altını alacağınız zaman büyük miktarlarda paranın üzerimizde olma sorunu var, altını depolayacağımız yerin güvenlik problemleri var. Altının anlık değişimlerinden yeterince yararlanamama ihtimalide bulunabiliyor.

2- Bankalar (Altın Yatırımı): Altın yatırımında internet bankacılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz Bunun için kullandığımız, bilinen bir bankanın internet bankacılığı kullanılır. Yatırım olarak gram altın alırsınız. Altın yatırımı için bankalar tercih edilirken alım satım farkı en düşük olan bankalar tercih ediliyor genelde. İnternet bankacığından altın Türk Lirası karşılığı olacak şekilde yapılır. Yani fiziki bir şekilde size teslim edilemez. Altın bozdurulurken Türk Lirası olarak karşığı yatırım hesabınıza yatırılır. Altının hareketlerini kar zarar durumunu internet bankacılığınızdan anlık olarak takip edebilirsiniz. Yavaş yavaş bu konuda uzmanlık yolunda adımlar kaydedebilirsiniz. Yine bankacılık hizmetleri arasında altın alım – satım işlemlerinde genelde vergi kesintisi olmuyor.

İnternet bankacılığı altın yatırımının artıları:
Yüklü miktarlarda para taşımak zorunda kalmazsınız. Altını saklamak için yer bulma derdi olmaz. Güvenilirliğini sorgulamak zorunda kalmazsınız. Anlık değişimleri dakika dakika takip edebilme imkanına ulaşırsınız. Kar veya zarar durumunuzu anında görebilmeniz mümkün. Bozdurmak veya altın almak için anında karar verebilir o an satın alabilir veya bozabilirsiniz. Birde çok yakından takip ederseniz çok büyük kârlar elde edebilirsiniz.

İnternet bankacılığı altın yatırımının eksileri:
İnternet banka şifrelerinizi başka kişiler ile paylaşmadığınız sürece pek eksi yönü bulunmamaktadır.Bu yazıyı altın yatırımının nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme amaçlı yazdım. Benim tercihim ise internet bankacılığı. Anlık işlemlerin yapılabilmesi ve güvenilirlikleri nedeniyle bankaları tercih etmekteyim.