Altın
ONS ALTIN 1527.06 $ +1.92% (+28.80) GRAM ALTIN 282.49 tl 1.62% ÇEYREK ALTIN 459.05 tl 1.62% REŞAT ALTIN 1858.81 1.62% Dolar 5.7613 -0.13% Euro 6.4204 0.45%

Altına yön veren gelişmeler

altın

Altın talebi

Altın, küçük ve büyük yatırımcıların,piyasada ki belirsizlik durumunda sığındıkları bir kapıdır. Tüm Dünya’da mücevher amaçlı talebin artması altın fiyatlarının da artmasına neden olmaktadır. Mücevher amaçlı talebin azalması ile birlikte de altın fiyatlarında düşüş meydana gelmekte veya yatay bir seyir izlemektedir.

Kriz döneminde altın

Fakat günümüzde kriz kelimesi duyulmaya hatta yüksek sesle konuşmaya başlandı.Ne kadar ülkemize etki etmedi denilsede,bizimde piyasamıza ufak tefek etkileri olmuştur.Bu yüzden son iki yıldır krizden dolayı altında ki fiyat değişiminde diğer özellikler meydana çıkmaya başladı.Burda ki temel sebep de altın enflasyon zamanlarından korunma aracı olmasıdır. Diğer bir yandan ise kriz yaşandığı zamanlarda ve piyasayı olumsuz etkileyen diğer olayların meydana geldiği zamanlar da altının liman olma özelliği taşımasıdır.Çünkü insanlar kriz zamanlarında her şeyini kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirler.Fazla yatırım yapmak istemezler.Elinden nakit para çıkmasını engeller ve cebinde para tutmaya yönelirler.Fakat altın her zaman likite edilebilen bir yatırım aracı olması sebebiyle Dünya’nın her yerinde karşılığını alabileceğiniz bir yatırım aracıdır.

Kriz zamanı ile birlikte son dönemlerde,krizinde ortaya çıkmasına neden olan en temel değişkenler ABD’de yaşanmaktadır.Altın fiyatları da uluslararası piyasada dolar bazında değerlendirilmektedir. Bu sebeplerden dolayı da altın fiyatlarının yükseleceğine veya düşeceğine etki edecek gerçekleşmeler bu olaylarda ABD kaynaklıdır.

Altın piyasasını etkileyen faktörler

Altın piyasası ABD kaynaklı olduğu için dolar değer kaybettiği zaman altın fiyatları artmaktadır. Tam tersi bir durumda ise yani dolar değer kazandığı zaman ise altında değer kaybı yaşanmaktadır. Bunun sebebinide altın piyasasının dolar endeksli olması ile açıklayabiliriz.

Mücevher arz ve talebi altın fiyatlarına etki etmeye az da olsa devam edecektir.Altının fiyatınının düşmesine veya artmasına sebep olan türk yatırımcılar için çok öenmli bir husus da dolar-tl kurudur. Çünkü türk yatırımcısı tl olarak yatırım yapmaktadır.Altının fiyatı bahsettiğimiz gibi dolar kuru ile belirlenmektedir.Bu yüzden dolar-tl kurunda ki her değişim altın fiyatına etki etmektedir.Dolar-tl kurunda ki her yükseliş altın fiyatlarını yükseltmete, her azalışta altın fiyatlarının azalmasına sebep olur.