Altın
SPOT ALTIN 1174.13 $ -0.07% (-0.80) GRAM ALTIN 220.31 tl -1.51% ÇEYREK ALTIN 358.00 tl -1.51% REŞAT ALTIN 1449.61 -1.51% Dolar 5.8503 -1.40% Euro 6.6565 -0.88%

Amerikada İstihdamın Artması Küresel Piyasaları Endişelendiriyor

altın

Likidite bolluğunun yarattığı paranoya günümüzde makro ekonomide öğretilen tüm ezberleri bozuyor. Ülke ekonomilerinde istihdamın yükselmesi büyüme belirtisi olarak pozitif fiyatlanırken artık parasal genişlemenin sınırlanması yada sonlanması olasılığı ile küresel satış baskısı oluşturuyor. Fed Başkanı Bernanke’nin helikopterden para dağıtırken çizilen karikatürleri hafızalarımızdan henüz silinmemişken son FOMC Beyanatı sonrası yapılan açıklamalarda varlık alımları ile ilgili takvimin belirginleşmesi 2014 yılında Dolar’ın anavatanına geri dönüşünün sinyallerini veriyor. ADB 10 Yıllıkları’nda %2.50’nin hızlı geçilmesi ile yeni hedef %2.90. DOW,S&P Endeksleri şirket karlılıklarının eski seviyelerine yaklaşması ile rekor seviyelerden işlem görmeye devam ederken likiditenin azalması en çok gelişmekte olan piyasaları etkileyecek. Euro Bölgesi kurtarılmayı bekleyen yeni ülkelerde riski düşük tutmak ve resesyonu atlabilmek adına genişlemeci politikalara devam edeceğinin sinyalini faiz kararı ile verdi. Genel ekonomik görünüm için yılın ikinci yarısında Asya’da Çin, Uzakdoğu’da Japonya Ekonomileri dengelerin temel belirleyicisi olacak. Yeni haftaya Almanya Endistriyel Üretim verisi ve ECBBaşkanı Draghi açıklamaları ile başlıyoruz.

ALTIN: Fed Başkanı Bernanke’nin konuşması sonrası yeni destek arayışında olan altında fiziki talebin istenilen düzeyde olmaması ve fonların kısa pozisyon sayısının yükselişe devam etmesi satış baskısını sürdürüyor. ABD’de cuma günü beklentilerin üzerinde açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi ile Dolar değer kazanmaya devam ederken bu hafta Çarşamba günü FOMC Beyanatı ve Bernenke konuşması kritik önem taşıyor. Önümüzdeki iki toplantıda parasal genişleme programının sınırlanması ile ilgili takvim açıklanabilir. Öncesinde 1207-1238 dolar bandında işlemler bekliyoruz.

USDTRY: Merkez Bankası haftanın kapanış gününde 1 hafta vadeli ve 1 ay vadeli repo ihaleleri açarken 1 haftalık repo ihalesinde 23.9 milyar TL’lik teklife karşılık 5 milyar TL verdi. Türk Lirası’nın hafta genelinde değer kaybının devam etmesi sonrasında 250 milyon Dolar’lık döviz satım ihalesi açılırken ihaleye 1.9456 ortalama fiyattan 303 milyon Dolar teklif geldi. 1.9700 zirve seviyesinin test edilmesinin ardından yeni haftada Amerika kaynaklı gelişmelerin fiyatlanması ile Dolar’da volatilitenin yüksek olmasını bekliyoruz. 1.9785 ilk güçlü direnç bölgemiz. Gösterge tahvil faizinde %8 izlenmeli.

EURUSD: Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında ECB Başkanı Draghi açıklamaları paritede 1.3020 desteğinden 1.2800 seviyelerine hızlı geri çekilmeye neden olurken yeni tahvil alım programı ve uzun süre devam edecek düşük faiz seviyelerinin olası etkileri ile Euro değer kaybetmeye devam etti. ABD’de istihdam verilerinin beklenenden iyi açıklanması ve Euro Bölgesi’nin güçlü ekonomilerinden Almanya’da % 0.1 yükselmesi beklenen fabrika siparişlerinin mayıs ayında yıllık bazda %2.0 daralması bölgesel riski yükseltti. Tepki alımlarının 1.2890 ile sınırlı kalmasını öngörüyoruz.