Altın
SPOT ALTIN 1174.11 $ -0.07% (-0.82) GRAM ALTIN 220.28 tl -1.52% ÇEYREK ALTIN 357.96 tl -1.52% REŞAT ALTIN 1449.46 -1.52% Dolar 5.8503 -1.40% Euro 6.6573 -0.87%

Avrupanın borç sorunu yakından takip ediliyor

altınAmerikan Başkanı Obama’nın gündeminde anlaşma ile biten Euro bölgesi liderler zirvesi vardı. Obama Avrupa Birliği Liderlerinin Euro bölgesindeki borç krizinin aşılması konusunda uzlaşmaya varmalarını memnuniyetle karşıladı. Avrupa Birliği’nin krizin çözümü için kritik bir temel attığını belirtti. Planın tam bir şekilde geliştirilmesi ve hızlıca hayata geçirilmesini beklediğini ifade etti. Avrupa’ya destek mesajı gönderen Obama küresel toparlanmayı sürdürebilir kılmak ve insanlarımızın tekrar iş sahibi olmaları için birlikte çalışırken Avrupa Birliğini desteklemeye devam edeceğiz dedi.

Ünlü ekonomist Rogoff ise Avrupa’nın krize karşı sürdüğü plana sert ifadelerle yanıt verdi. Avrupa sadece zaman kazandı dedi. Avrupalı Liderlerin oyunu bitirecek bir çözüme ulaşamadığını savundu. Krizin tırmanma sürecindeyiz dedi. Ünlü ekonomist Avrupa sorununda Çin’in uzun dönemli bir çözüm olmayacağını da savundu. Avrupa’nın çöküşe girmesi halinde Amerika’nın birçok açıdan etkileneceği bilgisini verdi. Brüksel’de toplanan AB Liderleri saatlerce süren zirvenin ardından Yunanistan’a destek verilmesi konusunda uzlaşmıştı.

Bu gelişmelerin ardından altın fiyatları piyasası da tırmanışa devam ediyor. Gerçi yatırımcılar dolar düştükçe yine gram fiyatında değişiklik göremese de altının bu hafta içersinde iyi bir yükseliş gerçekleştirmiş olması bir takım umutlar sergilemiş oluyor.