Altın
ONS ALTIN 1281.77 $ -0.80% (-10.40) GRAM ALTIN 219.76 tl -1.11% ÇEYREK ALTIN 357.10 tl -1.11% REŞAT ALTIN 1445.99 -1.11% Dolar 5.3216 -0.16% Euro 6.0523 0.07%

Bakır fiyatları sakin ilerliyor

Bakır dalgalı bir seyir izliyor

Bakır dalgalı bir seyir izliyor

(15:20de güncellendi)

Bakır, Avrupa ekonomisindeki yavaşlama işaretlerine karşın, dünyanın ikinci en büyük bakır kullanıcısı ABD ekonomisin genişlemesi ile birlikte, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), enflasyonun son dört yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, dün beklenmedik bir şekilde politika faizini düşürdü. ABDde işverenlerin, Bloombergin anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Ekim ayında, üçüncü ay üst üste 100,000in üzerinde kişiyi işe alması bekleniyor. Dün açıklanan veriler, ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde beklenmedik bir şekilde hızlandığını gösterdi.

Londrada Fastmarkets.com araştırma müdürü William Adams, "Ekonomik cephede, Avrupa tekrar kötüye gidiyor görünürken, ABD  daha güçlü görünüyor," dedi ve "Halen, Fedin varlık alımlarında olası azaltımı potansiyel bir zorluk" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, en az yüzde 0.5 yükselip düştükten sonra, yüzde 0.2 düşerek, New York saati ile 06:54te, pound başına 3.241 dolara indi. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.7 düşerek, son sekiz haftanın en hızlı kaybına yönlendi. Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsasında (LME), yüzde 0.2 düşerek ton başına 7,129 dolara geriledi.

Adams, "Ayrıca yarın başlayacak olan Çin Komünist partisi politika belirleme toplantısına da kendimizi hazırlamamız gerek," dedi. Bu toplantı yarın başlayacak ve dört gün sürecek. Çin dünyanın en büyük bakır tüketicisi konumunda.

Çinin ihracatı geçen ay analistlerin beklentisinden daha hızlı arttı. Ülkede sanayi üretiminin Ekim ayında, Bloombergin anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, yüzde10 ile Eylül ayındaki seviyesi yakınında artması bekleniyor.

Spot bakır, üç ay vadeli LME kontratına göre ton başına 5 dolarlık primle işlem görüyor ve bu durum, azalmakta olan arzı işaret ediyor. LME bakır stoklarının yaklaşık yüzde 61i teslimat için tahsis edilmiş durumda.

LME tarafından izlenen bakır stokları 465.650 tona indi ve düşüşünü beşinci güne taşıdı. Metalin depolardan çıkarılmasına ilişkin emirler yüzde 0.5 düşerek 285,175 tona geriledi.

Üç ay vadeli nikel kontratları Londrada Ağustos ayından bu yana en hızlı haftalık kaybına yönlendi. Aluminyum, kurşun ve çinko düşerken, kalay değer kazandı.