Altın
ONS ALTIN 1500.52 $ -0.15% (-2.21) GRAM ALTIN 276.44 tl 0.09% ÇEYREK ALTIN 449.21 tl 0.09% REŞAT ALTIN 1818.94 0.09% Dolar 5.7288 0.32% Euro 6.3489 0.31%

Bankalar yatırımcılara kazandırıyor

Bankalar yatırımcısına bir ayda yüzde 25 kazandırdı

Bankalar yatırımcısına bir ayda yüzde 25 kazandırdı

Borsa İstanbulda işlem gören banka hisseleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bankaların TL olarak tuttuğu zorunlu karşılıklara faiz verilebileceği yönündeki açıklamalarından bulduğu destekle yatırımcısına bir ayda yaklaşık yüzde 25 kazandırdı.

Mart ayında, 30 Martta yapılan yerel seçimin ardından siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağına yönelik iyimserlikle yükseliş trendine giren banka hisselerinden hesaplanan bankacılık endeksi, 25 Martta açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde TCMBnin TL olarak tutulan zorunlu karşılıklara faiz verebileceği yönündeki görüşle yükselişini hızlandırdı.

Şubat ayını 106.746 puandan tamamlayan bankacılık endeksi, mart ayında yüzde 19,3 oranında değer kazanırken, nisan ayının ilk günündeki atışla da kazançlarını yüzde 25e genişletti. Son bir ayın performanslarına bakıldığında Borsa İstanbulda, hesaplanan sektör endeksleri arasında açık ara en iyi performansı gösteren bankacılık endeksi, böylece 2013 yılı mayıs ayından başlayarak şubat ayına kadar devam eden düşüş trendinden güçlü bir çıkış yapmış oldu.

2013 yılı mayıs ayında tarihinin en yüksek seviyesi olan 200.307 puanı gören bankacılık endeksi, şubat ayında gördüğü en düşük 103.477 puana kadar devam eden düşüş trendinde yatırımcısına yüzde 48 zarar ettirmişti.

Banka hisselerindeki hızlı yükseliş, halka açıklık oranları ve yüksek likiditeleri nedeniyle BIST 100 endeksi için de lokomotif görevi görmesine neden oldu. BIST 100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde son bir ayda yaklaşık yüzde 16 oranında artış kaydetti.

- En fazla kazandıran kamu bankaları

Dünkü kapanışları itibariyle son bir aylık döneme bakıldığında Borsa İstanbulda işlem gören ve endeks üzerinde etkili olan büyük banka hisseleri arasında en fazla kazandıran yaklaşık yüzde 29 ile Vakıfbank olurken, onu sırasıyla yüzde 28 ile Halkbank, yüzde 27 ile de Yapı Kredi, Garanti Bankası ve Akbank izledi.

Analistler, dolar bazlı bankacılık endeksinin şubat ayında 2009 yılından beri gördüğü en düşük seviyeye gerilemesinin ardından gelen tepki alımlarının, gelişen ülkelere sermaye akımının kısmen de olsa normalleşmeye başladığının işaretleri ve Merkez Bankasının zorunlu karşılıklara faiz ödenebileceğine yönelik açıklamalarının bilançolara olumlu yansıyacağı beklentileri ile sektör hisselerinin yükselişe geçtiğini belirtiyor.

- "Yükselişin devamı için MB daha güçlü sinyaller gerekli"

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Bankacılık Analisti Recep Demir, mart ayına kadar defter değerinin altında işlem gören ve ucuz değerlemelerin yapıldığı bir bankacılık endeksi olduğuna dikkati çekerek, mart ayında Merkez Bankasından gelen zorunlu karşılık açıklaması ve politik ortamın istikrar lehine gelişmesinin banka hisselerini desteklediğini belirtti.

Gelişen ülke piyasalarına girişlerin arttığı mart ayında, açıklanan son veriler ışığında bankacılık sektörü kredi kalitesinde beklendiği gibi bir bozulmanın olmadığının görülmesi ve yılın ikinci yarısına yönelik iyimserliğin de yükseliş eğilimini desteklediğini ifade eden Demir, özellikle Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinin ardından yılın ikinci yarısına yönelik zorunlu karşılıklar ve sermaye yeterliliği ile ilgili pozitif düzenlemelerin gelebileceği beklentisinin arttığını kaydediyor.

Demir, olumlu havanın devam etmesi için siyasi istikrarın kalıcı olacağına ilişkin algının devam etmesi, sektör ile ilgili pozitif düzenlemelere ilişkin daha güçlü sinyallerin gelmesi ve makroekonomik göstergelerde düzelmenin olması gerektiğini ifade ediyor.

AA

bkz: Banka Altın Fiyatları