Altın
SPOT ALTIN 1186.46 $ -0.65% (-7.73) GRAM ALTIN 233.98 tl -4.25% ÇEYREK ALTIN 380.22 tl -4.25% REŞAT ALTIN 1539.58 -4.25% Dolar 6.1449 -3.48% Euro 6.9594 -3.82%

Bayram sonrası piyasalar

altınBugün piyasalar açıldığı için altın fiyatlarında bir düşüş gerçekleşti. Biz satış geldiğini düşünerek dün akşam böyle olacağını tahmin etmiştik. Nitekim böylede oldu sanırım. Ama piyasayı incelediğimizde başka nedenlerde var gibi gözüküyor. AB Liderlerin Euro bölgesini bütün halde tutmak için çaba göstermeleri yatırımcıları belki de dolara kaydırıyor. Bu sebeple altın fiyatları ufak düşüşler yaşayabiliyor. Teknik olarak baktığımızda 1.687,00 desteği 1.830,00 direnci arasında gidilip gelinebilir. Uzmanların tahminine göre altın 1.475,00’ın altına inmediği sürece 1.900,00 Dolar seviyelerine doğru tırmanacağı yönünde. Benim tavsiye siz yine gün içinde altın hareketlerini yakından takip edin.

İtalya ile ilgili birçok şey söylenebilir. İtalyan bonolarında marjlarda bir değişikliğe gidildi. Yatırılan teminatlar 6.5′den 11.5′e çıkarıldı. Yaklaşık %80 fazladan teminat istenmiş oldu. Kaldıraçlı işlemler yapanlar yada İtalyan bonosu taşıyanlar zarar gördüler. Burada insanlara İtalyan bonosu taşımanın riskli bir şey olduğunu göstermişte olabilirler.

Euro para birimi oluşana kadar Almanya her zaman dış ticaret açığı veren bir ülke. Ne zaman ki Euro para birimine geçiliyor o yıldan bu yana kadar Almanya Dünya’nın en büyük ihracatçısı bu işten en çok kazanan oluyor. Gelinen noktada yatırım felsefesi açısından iki sakatlık var. Birincisi faizler düşerken yani faizlerin düşmesindeki sebep borçlu ülkelerin borçlanma maliyetleri düşsün. Finansal koşullar rahatlasın. Gördüğümüz kadarıyla Avrupa Merkez Bankası faizleri indirdikten sonra tekrar indirse bile görüldüğü kadarıyla bu borçlu ülkelerin faizleri düşmüyor. Aksine hep Almanya’nın faiz oranı düşüyor. Bu durumda Avrupa Merkez Bankası’nın yapabileceği tek şey görünen o ki ya para basıp bono almak yada bir şekilde ülkelerin finansörlüğüne soyunmak. Ama buda bir anlaşmaya göre yasak. İkincisi ise risklerin ölçülememesi ve bunlara karşı koruma alınamamasıdır. Her gelen açıklamada Yunanistan da sorun yok ama Yunanistan batıyor. İrlanda da sorun yok İrlanda batıyor. Yani karşılığında bir koruma alınamıyor. Risk ölçülmeye çalışılıyor ama yapılamıyor.