Altın
SPOT ALTIN 1196.47 $ +0.22% (+2.66) GRAM ALTIN 251.04 tl -5.45% ÇEYREK ALTIN 407.93 tl -5.45% REŞAT ALTIN 1651.82 -5.45% Dolar 6.5544 -5.44% Euro 7.4316 -5.87%

Borç krizi ve Altın fiyatlarına etkisi

altınABD ile ilgili Dünya Bankası'ndan sonra bir uyarı da IMF'den geldi. IMF Başkanı Christine Lagarde Amerikan ekonomisinin borçlarını ödeyemez konuma gelmesi durumunda bütün dünya ekonomisinin durgunluğa sürükleneceğini söyledi.

Bu durgunluk altın fiyatlarına olumlu yansıyabilir. Altın genelde kriz ortamlarında insanların güvenli liman diye tabir ettiği, yıllardan bu yana tüm ekonomilerde önemli bir yer tutmuş madendir. Dolayısıyla ekonominin kötüye gitmesi, borsalardaki düşüşler ve buna benzer gelişmeler altın fiyatlarına olumlu yansıyacaktır.

Amerikan ABC televizyonunda bir programa katılan Christine Lagarde Perşembe günü borçlanma tavanına ulaşılmadan Amerika Birleşik Devletleri'nin limiti artırması gerektiğini kaydetti. Lagarde borç tavanının yükseltilmemesini kastederek 'bu derece bir karışıklık içine girilirse bu bütün dünyanın karışıklık içine girmesiyle sonuçlanır' dedi. Daha önce Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de borç tavanının son günü olan 17 Ekim'i kastederek 'felaketten sadece birkaç gün uzaktayız' diyerek Amerikan yönetimini uyarmıştı. Amerikan hükumeti 17 Ekim'de borçlanma limitine ulaşacak. Eğer bu tarihe kadar Kongre borçlanma limitini yükselten bir uzlaşıya varamazsa hükumet ödemelerini yapamaz konuma gelecek.