Altın
ONS ALTIN 1490.71 $ -0.09% (-1.32) GRAM ALTIN 277.62 tl -0.62% ÇEYREK ALTIN 451.14 tl -0.62% REŞAT ALTIN 1826.75 -0.62% Dolar 5.7929 -0.63% Euro 6.4718 -0.20%

Brezilya Reali kaç tl? Brezilya Reali TL grafiği

altın

Brezilya Reali

Her ülkenin coğrafyası, yer şekilleri, kültürü ne kadar farklıysa, ekonomisi de o kadar farklıdır. Kimi ülkeler tarım kimi ülkeler de sanayi ülkesidir. Ülkelerin ekonomik durumlarına göre gelişmişlik düzeyleriyle, okuma-yazma oranlarıyla, işsizlik oranlarıyla ilgili de tahminler yürütülebilir. Ülkelerin bir diğer farklılığı da ülkelerin para birimleri konusundadır. Tüm ülkelerin kendi merkez bankasının belirlediği şekilde ticari ve ekonomik faaliyetlerini yürütürler.

Brezilya Reali ve Türk Lirası

Brezilya’nın para birimi real olarak karşımıza çıkar. Kısaltma hali de yani uluslararası kodu da “BRL” şeklindedir. Brezilya, çok fazla ürün çeşitliliğine sahip bir sanayi merkezidir. Kahve, soya, pirinç gibi önemli tarım ürünlerinin yetiştiği bir ülke konumundadır. Bunun dışında da canlı hayvan sektörü, deri, ayakkabı, metal sektörü gibi birçok alanda da üstünlüğe sahiptir. 1 real 1.12 TL olarak hesaplanabilir.

faydalı bağlantılar
- Brezilya Reali kaç TL?
- Brezilya Reali grafik


Dolar ve Real İlişkisi

Brezilya’da 1990’lardan itibaren bir liberalizasyon çabaları görülür. Brezilya Merkez Bankası politikalarından biri olan liberalizasyon çalışmaları, otomotiv ve altyapı sektörünün gelişmesi için öncülük etmiştir. Hala göreceli olarak kapalı bir ekonomiye devam etse de Brezilya, o zamanlardan bu zamana ürün çeşitliliğini ciddi boyutta arttırmıştır. Dünya ekonomilerine baktığımız zaman Brezilya, IMF’ye göre 10. Büyük ekonomi konumunda. Amerikan dolarıyla kıyaslamasına bakacak olursak 1 dolar 3.18 Brezilya reali olarak hesaplanabilir. Şu an için Brezilya’daki en önemli sorun olarak sosyal sınıflar arasındaki gelir uçurumu sayılabilir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Raporu’na göre Brezilya, gelir dağılımı eşitsizliğinde 7. Ülke konumundadır.