Altın
SPOT ALTIN 1174.03 $ -0.08% (-0.90) GRAM ALTIN 220.27 tl -1.53% ÇEYREK ALTIN 357.95 tl -1.53% REŞAT ALTIN 1449.40 -1.53% Dolar 5.8503 -1.40% Euro 6.6568 -0.87%

Christian Schulz Avrupadaki borç krizi için konuştu

altınÖzellikle Yunanistan borcuna kesinti yapma konusunda önceden bir düşünme uygulanmalıydı. Ancak şuan konuşulan şey Yunanistan Euro’yu bırakmalı mı ? Yada diğer ülkelerde bırakmalı mı? bunlar konuşuluyor. Aslında Avrupa bir arada kalmak istiyorsa bunu düşünmüş olmalıydı. Bu düşünce kısa vadeli krizi çözmeyecektir.

Kendileri daha fazla entegrasyon istiyorlar ama güçlü bir planları yok. Bunu birkaç ay önce konuşmuş olmalı gerekiyordu. Şuan yapılanlar ufak bir adım büyük problemi çözmeyecektir. Böyle zorlu zamanlarda herkesi sıkıştırmak daha kolay ancak zaman bu problemde aleyhe çalışıyor. İnsanlar daha fazla yerel politikalara yoğunlaşıyorlar. Elbette bütün sorumluluğu da kimse üstlenmek istemiyor ama bazılarının fedakarlıkta bulunmaları lazım. Şuanda bir planımız yok.

Bazı ülkelere baktığımız zaman Avrupa kuruluşları tarafından bir güven eksikliği görüyoruz. Politikacılarına baktığımız zaman şuan geniş ölçüde destek bulduklarını görüyoruz. Umarım uzun vadeli kalabilirler. İtalya’ya baktığımız zaman borçlanma maliyeti biraz düştü. Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası bir müdahale gerçekleştirdi. Bu müdahale ve yeni hükümetin gelişi ile birlikte biraz zaman kazandı Avrupa. Şuan bir şey yapabilmeleri için zamanları var ancak kısa vadede baktığımız zaman somut güçlü adımlar görmemiz lazım. Hem Avrupa Merkez Bankasından hem de Hükümetler tarafından görmemiz gerekiyor. Aslında Avrupa Merkez Bankasının çok istekli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kötü bir durum içersindeyiz, nihayetinde bu durum daha da kötüleşirse Avrupa Merkez Bankası müdahale eder.