Altın
SPOT ALTIN 1194.73 $ +0.08% (+0.93) GRAM ALTIN 243.95 tl -8.13% ÇEYREK ALTIN 396.41 tl -8.13% REŞAT ALTIN 1605.17 -8.13% Dolar 6.3533 -7.98% Euro 7.2125 -8.47%

Dolar kaç tl olacak? Dolar yorumları

Goldman: Dolar hayal kırıklığına uğratacak

Goldman: Dolar hayal kırıklığına uğratacak

Goldman Sachs Group Inc.nin açıklamasına göre, Fedin teşvik azaltımının ABDnin faiz oranı avantajını iyileştirmemesiyle, doların diğer önemli para birimleri karşısında ralli yapmasını bekleyen analistler hayal kırıklığına uğrayacak.

Goldman Sachs yetkilisi Thomas Stolper 7 Şubattaki mülakatında, doların euro ve sterlin karşısında, yatırımın iyileşen ABD büyüme göstergeleri karşısında güçlü durabilen ülkelere akmasıyla önümüzdeki altı ay boyunca zayıflayacağını açıkladı. Bloomberg anketine katılan stratejistlerin tahminlerinin medyanına göre, doların 30 Hazirana kadar euro ve yen karşısında yüzde 4, sterlin karşısında yüzde 1.3 güçlenmesi bekleniyor.

Stolper, "Bizim dolar için görünümümüz bayağı dengeli ama piyasadaki insanlar teşvik azaltımına ve etkilerine odaklandı," diye görüş bildirdi.

Stolper, İngiltere ve Euro Bölgesine olan sermaye akışının para politikalarındaki herhangi bir değişimi baskılayacağını ve Avrupa para birimlerini yukarı çıkaracağını açıkladı. Yen karşısındaki güçlü artışların Fedin faiz artırımına gitmesine kadar görülmeyeceğini söyleyen Stolper, Goldmanın doların Avustralya ve Kanada dolarları karşısında güçlenmesini beklediğini belirtti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen haftaki istihdam verisinden sonra düşüşe geçti.