Altın
SPOT ALTIN 1197.40 $ +0.30% (+3.56) GRAM ALTIN 251.23 tl -5.38% ÇEYREK ALTIN 408.25 tl -5.38% REŞAT ALTIN 1653.11 -5.38% Dolar 6.5530 -5.46% Euro 7.4353 -5.84%

Fed Başkanı Bernanke Veda Öncesi Küresel Piyasalarda Belirleyici Olacak

altın

FOMC Beyanatı ve FED başkanı Bernanke’nin Türkiye Saati ile 21:30’da gerçekleştireceği basın açıklamaları gündemin belirleyicisi olacak. Aylardır, özellikle gelişmekte olan piyasalarda ralliler yaşanmasına neden olan varlık alım paketi devam edecek mi sorusu bir süreliğine de olsa yanıtını bulacak. Varlık alımlarının sona ereceği psikolojisi sonucunda piyasalarda gerçekleşen satışlar ile MSCI gelişen piyasalar endeksi geçtiğimiz yıla göre %10 değer kaybetmiş durumda. Diğer yandan FED ‘den desteklekleyici bir açıklama gelmesi halinde ise bu kaybın belirli bir ölçüde telafi edilmesi ve gelişen piyasa borsalarında yukarı yönlü hareketler gözlemlenmesi ve yeni tarihi zirve seviyelerinin test edilmesi muhtemel. Gündemin bir diğer önemli gelişmesi dünya ekonomisinin %65’ini oluşturan ülkelerin düzenlediği G8 zirvesi. Toplantının konu başlıklarından küresel ekonomi ve vergilendirme global piyasaları ilk etapta etkileyecek iki madde olarak göze çarpıyor. Zirve öncesi düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama, Amerika ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin gelecek ay Washington ‘da başlayacağını açıkladı. Anlaşmanın AB ve ABD ekonomilerinde büyük değişimlere yol açmasını ve global dengeleri değiştirmesini bekliyoruz. Putin ile Obama nın yapacağı görüşmeler Suriye ‘deki istikrar açısından önem taşıyor. Suriye ile ilgili gelişmeler iç piyasaları yakından etkileyecek nitelikte.

ALTIN: Amerika’da TÜFE mayıs ayında aylık bazda %0.1 olarak gerçekleşirken, yıllık olarak beklentilere paralel %1.4 yükseldi. Mayıs ayı konut başlangıçları verisi %6.8 ile %11.4 lük beklentileri karşılamazken konut verisi öncesinde 1372 dolar seviyesinde seyreden altında 1378 dolar seviyesine yükseliş gözlemlendi. Bugün Türkiye Saati ile 21:00’da ABD’ de faiz oranında değişim beklemiyoruz. Aynı Saatteki FOMC Beyanatları ve FED Başkanı Bernanke’nin Konuşması ise yakından takip edilmeli. Varlık alım programının sonlanması ihtimalini öngörmemekle birlikte olası sınırlandırma belirtisi altında desteklerin kırılmasına neden olabilir

USDTRY: TCMB Para Politikası Kurulu dün açıkladığı kararla faiz indirimlerine devam etmeyerek politika faizini %4.5’te sabit bıraktı. Faiz koridorunda da değişime gitmeyen Merkez Bankası borçlanma faizini %3.5’te, borç verme faizi %6.5’te sabit bırakıldı. 19 Haziran’dan itibaren Açık Piyasa İşlemleri 200 milyon ile 9 milyar TL arasında planlanırken iç talep ve kredi artışları ile kur hareketlerinin fiyatlamadaki etkilerinin izlendiği belirtildi. Faiz kararı öncesinde 1.8800’in altında işlemlere devam eden USDTRY’de 1.8875 seviyelerine yükseliş gözlemlendi. Gösterge tahvil faizinde %6.80 test edilirken 1.8950 öncesi Merkez’den müdahale beklemiyoruz.

EURUSD: Dün açıklanan Almanya ve Euro bölgesi ZEW ekonomik hassasiyet endeksi beklentilerin üstünde sırasıyla 38.5 ve 30.6 olarak gerçekleşti. Olumlu gelen veri sonrası EURUSD paritesinde 1.3330’dan 1.3398 seviyesine kadar yükselme gözlemlenirken bu seviyeden kar satışları gerçekleşti. AMB Başkanı Mario Draghi yaptığı açıklamada ECB’nin kullanım alanı içerisinde bazı ‘standart olmayan’ para politikası araçlarının olduğunu ve gerek gördükleri takdirde bunları kullanabileceklerini söyledi. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek önemli bir veri bulunmazken beklentimiz 21:30’da Bernanke açıklamaları sonrasında volatilitenin yükselmesi yönünde. Paritede 1.3430 seviyesi kısa vadeli güçlü direnç.