Altın
SPOT ALTIN 1186.36 $ -0.66% (-7.83) GRAM ALTIN 233.52 tl -4.44% ÇEYREK ALTIN 379.48 tl -4.44% REŞAT ALTIN 1536.59 -4.44% Dolar 6.1293 -3.66% Euro 6.9683 -3.71%

Gerilim altın fiyatına yükseliş katıyor

Altın gerilimden destek buldu

Altın gerilimden destek buldu

(12:50de güncellendi)

Altın Londrada, yatırımcıların ağırlıklarını, ABDde borçlanma maliyetlerinin yükseltilebileceği beklentileri yerine, Ukrayna ve Gazzede artan gerilime vermelerinin etkisi ile yükseldi. Palladyum 13 yılın zirvesinin hemen altında tutundu.

Altın geçen hafta, doların 10 önemli para biriminden oluşan sepet karşısında dört haftanın zirvesine tırmanması ve Fed Başkanı Janet Yellenın gösterge faizin beklenenden daha önce artırılabileceğini kaydetmesinin etkisi ile yüzde 2.1 değer kaybetti. Metal geçen yıl, Fedin parasal teşvikleri azaltacağı beklentisi ile yüzde 28 düştü.

Ukrayna ve orta Doğuda artan gerilim, altının bu yıl yüzde 9.4 sıçramasına yardımcı oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yanlısı isyancıların 17 Temmuzda Ukrayna üzerinde, 298 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan, bir yolcu uçağını düşürmesi ile suçlanmasının ardından yoğunlaşan uluslararası baskı ile karşı karşıya. İsrailin Gazzeyi işgali, Filistinliler ile İsrailli askerlerin iki hafta süren mücadelesinin ardından en kanlı safhasına girdi.

Hindistan, Mumbaide AnandRathi Commodities Ltd. analisti Abhishek Chinchalkar, bugünkü raporunda, "ABDde ekonomik koşullar iyileşmeye devam ederken ve Asyadan gelen fiziki alımlar zayıflamaya devam ederken, altını kısa vadede destekleyecek yegane faktörün jeopolitik gelişmeler olduğunu düşünüyoruz," dedi ve "Altındaki hareketin, jeopolitik gelişmelerin nasıl şekilleneceği ile yakından ilgili olmasını bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 09:35te, ons başına 1,314.55 dolara çıktı. Geçen haftaki düşüş, Mart ayından bu yanaki en uzun haftalık kazanç serisini sonlandırdı. Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,316.80 dolara ulaştı.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloombergin derlediği verilere göre, bu rapğor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 40 altındaydı.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) geçen hafta, Kırımı ilhak etmesi ve Ukraynadaki, isyancıları desteklemesinden dolayı, Rusyaya yönelik yaptırımları artırdı. Putin, Ukrayna üzerinde ülkesinden geldiği söylenen bir füze tarafından Malezya Hava Yollarına ait bir yolcu uçağının düşürülmesi iddialarına yanıt vermesi konusunda artan bir baskı ile karşı karşıya.

Spot gümüş Londrada yüzde 0.5 yükselerek ons başına 20.9683 dolara çıktı. Platin yüzde 0.2 primle ons başına 1,491.85 dolara çıkarken, palladyum yüzde 0.2 artarak ons başına 883.25 dolara ulaştı. Metal 17 Temmuzda 889.75 dolara kadar çıkarak Şubat 2001den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Palladyum bu yıl, otomobillerde kullanımının artması ve ikinci en büyük üretici olan Güney Afrikadaki maden grevinin üretimi olumsuz etkilemesi sonucu yüzde 23 değer kazandı. rusya en büyük palladyum üreticisi konumunda.

Heraeus Metals Germany GmbH & Co., bugünkü raporunda, "Orta vadede sürecek olan Güney Afrikadaki arz sıkıntılarıve Çin ve ABDde artan araç üretimi ile birlikte, palladyumun ivme kazanmaya devam etmesi bekleniyor," dedi.

Altın Fiyatı