Altın
ONS ALTIN 1293.25 $ +0.29% (+3.70) GRAM ALTIN 222.19 tl -1.68% ÇEYREK ALTIN 361.06 tl -1.68% REŞAT ALTIN 1462.03 -1.68% Dolar 5.3445 -1.86% Euro 6.0880 -2.02%

IŞİD altın fiyatını etkiler mi

IŞİD, Ürdün sınırına dayandı

IŞİD, Ürdün sınırına dayandı

Irak Şam İslam Devleti(IŞİD) militanları, Irakın Suriye ve Ürdün sınırı boyunca bazı bölgeleri ele geçirdi. IŞİDin bu hamlesi, ABD Başkanı Obama IŞİDin ilerleyişinin komşu ülkelere sıçrayabileceği konusundaki uyarılarının hemen ardından gerçekleşti.
Irak Anbar bölge meclisi üyesi Hamid Ahmet Haşim, IŞİDin Ürdün ve Suriye ile tüm sınır geçişlerini ele geçirdiğini açıkladı. Meclisin başkan yardımcısı Faleh El-İssavi, militanların Ürdün sınırına 145 km uzaklıktaki Rutba kentini işgal ettiklerini belirtti. Anbar bölgesinin iki ülkeye de sınırı bulunuyor. Ürdün ordusu henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Obama CBS televizyonunda bugün yayınlanacak röportajında çatışmaların Ürdün gibi müttefiklerine sıçrayabileceğini ifade etti. Obama “IŞİD Suriyedeki kaos ortamında daha fazla silah ve kaynak elde edebilir” açıklamasını yaptı.

Kriz IŞİDin Irakın kuzeydeki en büyük şehir olan Musulu ele geçirerek Bağdatın yakınlarına konuşlanmasının ardından dünya gündemine oturmuştu.

IŞİD militanlarının ortamı kaosa sürüklemesiyle yatırımcılarda altına eğilim artabilir. Umarız en kısa sürede bu sorun çözülür ve sarı madenin artışını daha ideal ekonomik sebeplerle görebiliriz.

İnsanların zarar gördüğü toplumsal bir olay ile altının artışı kimsenin içini rahatlatmayacaktır.