Altın
ONS ALTIN 1500.30 $ -0.16% (-2.40) GRAM ALTIN 276.64 tl 0.17% ÇEYREK ALTIN 449.54 tl 0.17% REŞAT ALTIN 1820.30 0.17% Dolar 5.7350 0.40% Euro 6.3546 0.39%

Janet Yellen Altına Etkisi

Altın Yellen sonrası gevşedi

Yeni FED Başkanı Janet Yellen'in Altına Etkisi
Altın Yellen sonrası gevşedi

(17:55te güncellendi)

Altın vadeli kontratları New Yorkta, Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, Fed Başkanı Janet Yellenın varlık alımlarının azaltılmasına devam edilmesini desteklediğini işaret etmesinin ardından, kazançlarını geri verdi.

67 yaşındaki Yellen, merkez bankası başkanı olarak bugün ilk kez kamuoyuna değerlendirmelerde bulundu ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde yaptığı konuşmanın önceden açıklanan metninde, Fedin varlık alımlarının "ölçülü adımlarla" azaltılmasına ilişkin politikasının devam ettirileceği taahhüdünde bulundu. Yatırımcılar geçen yıl, kısmen parasal teşviklerin azaltılmasının enflasyonu düşüreceği beklentisi ile, altın sattılar ve fiyatların 2000 yılından bu yana yıllık bazda ilk kez düşmesine neden oldular.

Altın geçen yıl yüzde 28 ile 1981den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, bu yıl, gelişen piyasalardaki karmaşanın etkisi ile yüzde 6.5 yükseldi. Ocak ayında, ABDde tarım dışı istihdam tahminlerden daha az artarken, işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde düştü. Yellen, bu yıl küresel hisse senetlerinin değerinde yaklaşık 1.4 trilyon dolarlık erimeye yol açan volatilitenin, ABD ekonomisinin görünümü için ciddi bir risk oluşturmadığını söyledi.

Newark, New Jerseyde Prudential Financial Inc.nin piyasa stratejistlerinden Quincy Krosby, "Fedin varlık alımlarını azaltmayı durdurmak için eşiği çok yüksek. Bu nedenle, insanlar Fedden açık bir sinyal görene dek, altın gerçekten güçlü bir yukarı hareket başlatamayabilir," dedi ve "İnsanlar küresel büyüeyi tekrar değerlendiriyor ve bu yıl altına yönelik bir miktar don akışı görüyoruz. Ancak bunun bir dönüş noktası olduğunu söylemek için henüz çok erken" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 yükselerek, New York saati ile 10:16da ons başına 1,284.10 dolar çıktı. Kontrat güüniçinde 1,288.30 dolara kadar çıkarak 18 Kasımdan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın yükselişini beşinci güne taşıdı ve Ağustos 2012den bu yana en uzun süreli yükseliş dönemine yönlendi.

Teşviklerin Azaltımı

Fed, aylık varlık alımlarını son iki toplantısında, istihdam piyasasındaki toparlanma işaretlerini göstererek, 85 milyar dolardan 65 milyar dolara indirdi.

Altın, dolardaki gevşeme ile birlikte, 2012 yılının sonuna kadarki 12 yılda yüzde 500ün üzerinde artış gösterdi. Ralli, Fedin, resesyondaki ABD ekonomisini canlandırmak için varlık alımları yoluyla bilançosunu genişletmesi ve borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyede tutması ile birlikte, Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasındaki dönemde hız kazandı. Metaş Eylül 20112de ons başına 1,923.70 dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Fiyatlar, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri sonucu, geçen yıl Nisan ayında ayı piyasasına girdi. Ancak bu düşüşler fiziki talebin artmasına neden oldu. ABD darphanesi U.S. Mintin American eagle olarak adlandırılan sikke altınlarının satışları Ocak ayıonda yüzde 63 artarak, Nisan ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. China Gold Associationın dün açıkladığı verilere göre, Çinin altın tüketimi 2013 yılında öncki yıla göre yüzde 41 artarak 1,176.4 ton ile rekor kırdı.

Quincy, "Artan fiziki talep, altını destekliyor, ancak fiyatların yönünü belirleyemez" dedi.