Altın
SPOT ALTIN 1173.93 $ -0.08% (-0.98) GRAM ALTIN 220.27 tl -1.53% ÇEYREK ALTIN 357.93 tl -1.53% REŞAT ALTIN 1449.36 -1.53% Dolar 5.8503 -1.40% Euro 6.6567 -0.87%

Karışıklık içinde altın fiyatları

altın

Bu kargaşa içinde altının yükselmesi normaldir. 1690 seviyelerini test edebilirse bunun ilersinde 1750 bekleniyor. Ama o seviye test edilmedikçe zor. Gram altın konusu biraz karışık. Çünkü Türk Lirası biraz değer kaybettikçe altındaki hareketlilik gram altına yansımayabiliyor. Altın fiyatlarına şöyle bir baktığımızda üç günlük bir yükselişin ardından ilk kez değer kaybettiğini görebiliyoruz. Avrupa’nın ortak para birimi Euro Yunanistan’a yönelik kaygıların yaşanmasıyla yen karşısında yaklaşık olarak 10 seneden fazla sürenin en düşük seviyesine indi.

Fransa ve Belçika’dan Dexia’ya destek geldi. Fransa Maliye Bakanı Belçika ve Fransa’nın Dexia’nın finansmanını garanti altına alacağını açıkladı. Açıklamada Merkez Bankalarıyla beraber koruma önlemi alacaklarını belirttiler.

Enflasyon beklentileri olarak Merkez Bankasının elektrik ve doğalgaza gelen zamların enflasyonu yükseltmesini bekliyor. Dün açıklanan Eylül enflasyonuyla ilgili değerlendirmesini yayınlayan banka zamların yıllık tüfeyi 0,5 puan arttıracağını öngördü. Merkez Bankası işlenmemiş gıda da baz etkisine bağlı düşüşün ekimde de sürmesini ardından fiyatların yükselişe geçmesini bekliyor. Enflasyonun 2011 sonunda %5,5′luk hedefin belirgin üzerinde kalacağını öngören banka 2012 ile birlikte düşüş bekliyor.

Öte yandan EuroGroup yeni kredi dilimine ait bir karar alamadı. Goldman Sachs küresel büyüme tahminini düşürdü. Euro bölgesi borç krizinin derinleşmesinin finansal koşulları sıkılaştırarak küresel büyümeyi yavaşlatacağını belirten Goldman büyüme tahminini 2011 için %3,9′dan %3.8′e 2012 içinse %4.3′den %3,5′a çekti. Amerika’nın durgunluğa girmesinin yüksek belirtide olduğunu belirtti.

Günün sorusu dolar nereye koşuyor ?
Herkes Türk Lirası alışverişi yapıyor genelde. Bu inişler çıkışlar insanların tüketimine çok yansımıyor. Bu tip kurların belirlenmesinde iki türlü faktör rol oynar. Bunun bir tanesi reel arz talep faktörleri Amerika’da uzun zaman sürecek olan güç kaybı, ekonomisinin zayıflaması nedeniyle doların değer kaybetmesi bekleniyordu. Bugün ki durumda Ağustos ayından beri Amerikalıların anlaşamamaları reel bir problem yarattı. Psikoloji bozuldu ve insanların ne yapacakları tahmin edilemez hale geldi. Bir gün Dolar kıymetlenirken bir gün Euro kıymetleniyor. Bunların hepsini birden analiz etmek mümkün değil. Baktığımız zaman mantıkla analiz edilebilecek hiçbir şey yok. Bu durumda analistlerinde tahmin etmesi normal değil anlam verilmeyen şeyler var. Merkez Bankası şuanda döviz kuru hızlı gitti 1 yıl içersinde geri gelir diye bir ifadede bulunmuştu.