Altın
SPOT ALTIN 1174.12 $ -0.07% (-0.81) GRAM ALTIN 220.27 tl -1.53% ÇEYREK ALTIN 357.95 tl -1.53% REŞAT ALTIN 1449.40 -1.53% Dolar 5.8503 -1.40% Euro 6.6573 -0.87%

Kasım ayı sonu teknik analiz

altın

Teknik Analiz: DESTEK SEVİYELERİNDE ZAYIF TEPKİ ALIMLARI GELEBİLİR…
Düne yükselişle başlamasına karşın özellikle günün ikinci yarısında artan satış baskısıyla düşüşün devam ettiği İMKB 100 endeksinde gün sonunda %1.45’lik geri çekilme yaşandı. 765 puan gerileyen endekste kapanış 51.986 seviyesinden gerçekleşti. Endekse dahil hisselerden 20’si değer kazanırken, 69 hisse ise değer kaybetti. İşlem hacmi ise önceki işlem gününe göre %24 artarak 1.743 milyonTL olarak gerçekleşti.
İMKB’de güne satıcılı başlangıç öngörüyoruz. 51.500 ve 50.800 seviyeleri satıcılı açılış ile birlikte öngördüğümüz destek seviyeleridir. Endeksin aşırı satım seviyelerde bulunması ve dolar bazındaki grafiğinde Ağustos 2011 düşüğüne yaklaşması nedeniyle geri çekilmelerde tepki alımları ön plana çıkabilir. Tepki alımlarının sürdürülebilirliği açısından ise 52.000 direnci aşılmalıdır. Aksi takdirde destek seviyelere yönelik baskı devam edecektir. Günlük bazda takip ettiğimiz dirençler 52.000 ve 52.500’dür.

İMKB’de güne satıcılı başlangıç öngörüyoruz. FED’in altı büyük ölçekli bankayı stres testine tabi tutma kararı ve Çin’de öncü imalat sanayi verisinin 48’e gerilemesi yeni günün öne çıkan başlıkları. Japonya’nın tatil olduğu günde Asya’da işlemler negatif yönde, Avrupa’da da benzer bir açılış bekliyoruz. Ancak global hisse piyasalarında ulaşılan aşırı satım seviyeler gün içerisinde tepki alımlarını gündeme getirebilir.
Yurtiçi gündemde Para Politikası Kurulu toplantısı öne çıkıyor. Toplantı sonrası açıklama 14:00’da yapılacak. Gelecek açıklamaların kısa vadede hisse senetleri piyasasında belirleyici olabileceğini düşünüyoruz. Dolar bazı endekste Ağustos 2011 düşüğüne yaklaşan endekste tepki yükselişi potansiyeli artıyor. Ancak tepki yükselişlerinin sürdürülebilir olması açısından 52.000 seviyesi aşılmalı.

Kasım ayı ikinci dönem beklenti anketi sonuçlarına göre; Yıl sonu TÜFE beklentisi %9.2 seviyesine yükseldi. Beklentimiz %9.5 dolaylarında. 12 aylık beklenti %7, son iki anketi dışarıda bırakacak olursak, yılbaşından bu yana ortalama 12 aylık enflasyon beklentisi %6.8 idi. Burada bir miktar bozulma görüyoruz. 24 aylık beklenti ise %6.4 seviyesinde. Bu kalemde de yılbaşından bu yana beklenti ortalama %6.3 idi. Dolayısıyla 24 aylık beklentilerde anlamlı bir bozulmadan bahsedemeyiz. Piyasada enflasyondaki artışın, MB gibi, geçici olduğunu düşünüyor. (+). Fakat 12 aylık beklentinin %7’ye yakın olması MB’nın yine 2012’de %5 olan hedefi tutturmasının beklenmediğini gösteriyor. (-). MB bu yıl da %5.5 olan enflasyon hedefini ciddi bir marjla kaçırmış olacak. (-). Yıl sonu dolar kuru beklentisi 1.80 seviyesinde. Cari açık beklentisi bu yıl için 74 milyar dolar (beklentimizle benzer yönde). Gelecek yıl içinse cari açık beklentisi 64 milyar dolar. Bu yıl büyümenin %7, önümüzdeki yıl ise %3.7 olması bekleniyor. Bu yıl TR’nin %7-7.5, önümüzdeki yıl ise %1.5 civarında büyümesini bekliyoruz.

MB PPK bugün toplanıyor. Reuters anketine göre piyasadaki beklenti yıl sonuna kadar politika faizi, gecelik borçlanma ve borç verme oranları ile TL ve döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarının sabit tutulacağı yönünde. Faiz koridorunda ve politika faizinde bir değişiklik beklemiyoruz fakat TL munzamda aşağı yönlü bir hareket olabilir.

Bankacılık: Bedelli askerlik konusunda detayların belli olmasından sonra, bankalar değişen faiz ve vadelerde bedelli askerlik kredisi vereceklerini açıkladılar. Bedelli askerlikten potansiyel olarak yararlanabileceklerini sayısı yaklaşık 460 bin kişi olarak belirtildi.
İfade edilen faiz koşullarında, bedelli askerlik hak eden kişilerin %25’inin kredi kullanarak ödeme gerçekleştirmesi durumunda yaptığımız analizlere göre bankacılık sektörü 2012T karı %1.1 pozitif etkilenmektedir. Ancak kredi talebinin ne kadar olacağı konusu tam olarak net değildir. Ancak kredilerin yüksek getirili tüketici kredisi olarak verilecek olması sektörün karlılığını pozitif etkileyebilir.

Gayrimenkul: Zaman gazetesinin haberine göre afet riski taşıyan alanlarda dönüşüm konusundaki yasa taslağı Başbakanlığa gönderildi.
Habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, depreme dayanıksız binaların tasfiyesini içeren yasa taslağının bitirildiğini ifade etti. Ayrıca Erdoğan Bayraktar konuşmasında, “Afet riski taşıyan alanlarda dönüşüm, kentsel dönüşüm değil, kentsel-kırsal dönüşüm adıyla bir yasa tasarısı taslağını bitirdik, Başbakanlığa takdim ettik. Bu bütçe dönemi içerisinde inşallah bunu da yasalaştıracağız.” dedi.
Yorum: Depreme dayanıksız binaların dönüşümü inşaat sektörünü ve yan sanayi kollarını olumlu etkileyecektir. Haberden İMKB’de işlem gören hisselerden en çok Emlak Konut’un (EKGYO,AL) olumlu etkileneceğini düşünüyoruz.