Altın
ONS ALTIN 1293.60 $ +0.31% (+4.05) GRAM ALTIN 221.94 tl -1.80% ÇEYREK ALTIN 360.65 tl -1.80% REŞAT ALTIN 1460.35 -1.80% Dolar 5.3365 -1.99% Euro 6.0842 -2.09%

Küresel boyutta altın fiyatları

altınAltının genel etkilere sahip bir varlık olduğunu söyleyebilirizGenel etkilere sahip olduğundan dolayı altının her yerde aynı olacak şekilde bir takım sabit ölçütünün bulunması bir gereklilik durumunu almıştır.

Altın madeninin külçe fiyatı, Dünya Altın Külçe Piyasalarının merkezi durumunda olan Londra Borsasında belirlenmektedir. Bu Borsa’da gerçekleşen günlük külçe arz ve talebi, altının günlük değerini oluşturmaktadır. Ancak bu arz ve talebi etkileyen pek çok unsur vardır. Dünya altın üretimindeki artış veya elinde büyük miktarda altın bulunduran devletlerin altın satışını gerektiren stratejik kararları, arzı arttırarak fiyat düşüşüne sebep olurken; talebin, dünyadaki politik istikrar ve huzur düzeyinin artmasına bağlı olarak daralması da fiyatı yine düşürmektedir. Altın Madencilik Şirketlerinin elinde çok büyük altın stoğu bulunması ve bu mevcudun, yeni üretimlerle, her geçen gün daha da büyüyor olması, söz konusu fiyat düşmelerinden en çok bu kesimin etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu zararı önlemenin bir kaç yolu vardır. Örneğin üretime ara vererek arzın daraltılması ve bu şekilde fiyatın yükselmesi sağlanabilir. Ancak; madencilik faaliyeti sırasında, ürettikleri kimyayı da satmak suretiyle karlarını katlayan Madencilik Şirketlerinin bu çifte kazançtan vazgeçmeleri beklenemez. O halde bir yandan üretim/arz devam ederken, fiyatı arttırıcı bir yöntem bulmaları gerekecektir. Bu yöntem de, arz olarak borsalara geri dönmeyecek olan Mücevher tüketiminin teşvik edilmesidir. İşte bu amaçla toplam 12 ülkeden, 66 altın üreticisi şirket, merkezi Cenevre’de bulunan Dünya Altın Konseyi’ni kurmuşlardır.Bu konsey bir çok şey gibi insan gereksiniminden dolayı ortaya çıkmıştır.İnsan ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir bu oluşum.

Küresel boyutta altın fiyatları

Altının küresel boyutlardaki etkileri göz önünde bulundurulduğunda bu tarz bir konsey genel olarak bir gereklilik durumundadır.Böylelikle her yerde geçerli yani genel geçer bir altın endeksi oluşmuş bu da altının dünyanın heryerinde işlem görmesini sağlamıştır.Altının küresel boyuttaki etkileri bu şekilde bu oluşum tarafından değerlendirilir.Bu şekilde de gerekli önkemlerin alınması konusunda insanlara uyarı yapma görevi de üstlenmiştir.