Altın
ONS ALTIN 1640.02 $ +0.29% (+4.80) GRAM ALTIN 324.39 tl 0.35% ÇEYREK ALTIN 527.13 tl 0.35% REŞAT ALTIN 2134.47 0.35% Dolar 6.1522 0.17% Euro 6.6850 0.04%

Kuyumcularda Taksit var mı

altın

Kuyumcularda da Taksit Yasağı Var!
Kuyumcular eylem yaptı

Mücevher İhracatçıları Birliği, İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte kuyum sektöründe kredi kartına taksit yasağına karşı eylem yapacak.Mücevher İhracatçıları Birliğinden yapılan açıklamaya göre, sektörde büyük tepkiyle karşılanan ve kuyum alışverişlerinde kredi kartına taksit uygulamasına yasak getiren BDDK kararının düzeltilmesi için 15 Şubat Cumartesi günü Nuruosmaniye Caddesi’nde basın açıklaması yapacak.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, son 10 yıldır gerek yurtiçinde gerekse yurtdışı pazarlarında başarılı bir şekilde büyüyen Türk mücevher ve kuyum sektörü olarak oldukça zor bir dönem yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Tüm kamuoyunun bildiği gibi Şubat ayından itibaren kuyum alışverişlerinde kredi kartına taksit uygulaması kaldırıldı. Ne yazık ki uygulama tüm firmalarımızın satışlarına olumsuz olarak yansımaya başladı ve bu konuda acil bir adım atılmazsa kuyumcuları daha da zor günler bekliyor. Kredi kartı taksiti özellikle tek seferde ödeme yapabilecek güce sahip olmayan vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Urün bedelleri yükseldikçe sunulan taksit imkanları nihai tüketici açısından satışları teşvik ediyordu. Ancak şimdi tüketiciler alımlarında zorlanmaya başladı. Hatta uygulamanın tüm ürünlerimizi kapsaması bu anlamda alımları nerdeyse durma noktasına getirdi. Uygulama böyle devam ederse şu an ülkemizde faaliyet gösteren 40 bini aşkın kuyumcunun yaklaşık yüzde 10’u yani 4 bini kapanabilir.

(Bkz: Altın Bilezik Fiyatları & Altın Kolye Fiyatları)

Güner, diğer tüm sektörlerde taksitler sınırlandırılırken kuyum alışverişlerinde sıfırlanmasına anlam veremediklerini vurgulayarak, acilen çözülmesi gerektiğini düşündükleri bu konuda başta hükümet olmak üzere tüm kesimlerden destek beklediklerini söyledi.