Altın
SPOT ALTIN 1194.73 $ +0.08% (+0.93) GRAM ALTIN 243.83 tl -8.18% ÇEYREK ALTIN 396.22 tl -8.18% REŞAT ALTIN 1604.38 -8.18% Dolar 6.3468 -8.05% Euro 7.2026 -8.54%

Piyasalardaki dengesizlik devam ediyor

altınAltın fiyatları Çarşamba günü içersinde şuan en yüksek olarak 1.784,95 en düşük olarak 1.762,65 seviyesinde hareketler gösterdi. Bugün öğleden sonra altın Avrupa’da yaşanan borç krizi üzerine doların yükselmesi ve euro fiyatının düşmesiyle birlikte düşüş göstermeye başladı. Aslında altında bir yorgunluk var diyebilmek mümkün. Likidite daralmasına yönelik her yerden sesler gelir. O bakımdan altından ziyade likidite lazım insanlara. Bundan sonra borçlu ülkelerden altın satışı gelir mi bununda sorgulanması gerekiyor. Eğer bu şekilde bir satış gelirse fiyatların düşmesi muhtemeldir.

Dün hareketli piyasa devam etti. Amerika’dan gelen perakende satış rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesi doları kuvvetlendirirken Avrupa tarafındaki piyasalar hala karışık. Olumlu bir gelişme olarak boşalan koltuklara liderlerin oturulması oldu. Fakat buda çok kısa bir süre fiyatlandıktan sonra hızlı bir çözüm olmadığı anlaşılınca fiyatlar eski seviyesine geriledi.

İtalya’da tahvil faizleri rekor seviyesine ulaşmıştı. Avrupa’daki diğer tahvil piyasaları da sıkıntılı günler geçirince Amerika’nın da bu tahvillerdeki alıcılardan biri olduğu için artık daha da büyük etkileri olur mu diye düşünülmeye başlandı. Avrupa’nın bir birlik olduğunu hesaba katarsak bir ülkenin hatasının büyük kesimleri etkilediğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öte yandan doların daha çok değer kazanabileceği beklentileride yükselmeye başladı.