Altın
ONS ALTIN 1293.30 $ +0.29% (+3.75) GRAM ALTIN 222.03 tl -1.75% ÇEYREK ALTIN 360.81 tl -1.75% REŞAT ALTIN 1460.98 -1.75% Dolar 5.3418 -1.90% Euro 6.0840 -2.06%

Ruble: neden düşüyor? Son Durum

Rusya MB’nin seçenekleri daralıyor

Rusya MB’nin seçenekleri daralıyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın ekonomiye daha derin zara vermeden rubleyi stabil hale getirmek için kullanabileceği politika opsiyonları daralıyor.

Nabiullina bir yandan enflasyonu yavaşlatmak için para birimini desteklemek ve Rusyalıları rubleyi terk etmekten uzak tutmak isterken, diğer yandan bunu gerçekleştirmek için gereken geniş ölçekli faiz artırımları resesyonun eşiğinde olan ekonomiyi daha da sıkıntıya sokabilir ve yaptırımlar dolayısıyla uluslararası piyasalara erişimi kısıtlanan ve borçlarını yeniden finans etmeye çalışan şirketlerin üzerindeki baskıların artmasına neden olabilir.Rusya MB faiz yükseltti

Rusya MB faiz yükseltti

Rusya Merkez Bankası Aralık toplantısında faiz artırımına gitti. Buna göre politika faizi 100 baz puan artarak, yüzde 9.50den yüzde 10.50ye yükseldi.

Bloomberg anketine katılan 34 ekonomistten 13ü 100 baz puanlık artış tahmininde bulunmuştu. 3 ekonomist faizin yüzde 12ye artırılacağı yönünde tahminde bulunurken, 200 baz puan ve 25 baz puan tahminleri birer analist tarafından yapıldı. 6 analist 150 baz puan artış öngörürken, 5 ekonomist 50 baz puan artış, 5 ekonomist ise değişiklik yapılmayacağı tahmininde bulundu.

Karar sonrası ruble dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi.

Rusya ile Hindistan 20 anlaşma imzaladı

Rusya ile Hindistan 20 anlaşma imzaladı

Rusyanın Ukrayna müdahalesi nedeniyle yalnız kalmasının ardından Hindistanla imzaladığı 20 anlaşmayla, geçmişe dayanan ilişkisini yeniden alevlendirmeye çalıştığı belirtiliyor.

Devlet Başkanı Vladimir Putinin "tarihi" olarak yorumlanan Hindistan ziyareti sırasında iki ülke arasında savunma, nükleer enerji ve petrol arama gibi alanlarda 20 anlaşma imzalandı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Mayıs ayında görevine başlamasından bu yana, pragmatizm çerçevesinde ülkesinin dış politikasını yeniden şekillendirmek üzere 9 ülkeye ziyaret gerçekleştirdi.

Modiye eleştirileriyle tanınan analist Mustafa Khan, "Modi, Rusya ile imzaladığı anlaşmalarla, dış politika izleyicilerini zekasıyla alt etti" diye konuştu. Rusya ile gelişen stratejik bağları olumlu karşılayan Khan, "Rus lideri ağırlayan Modi, uzun bir geçmişe sahip olduğu güvenilir arkadaşından gelecek yabancı yatırımlar için temeli de attı" dedi.

Khan, "Modi, ABD ve Pakistan ile mesafesini koruyor. Modinin selefi, ABD ile Hint-Amerikan ilişkilerinde büyük bir başarı olarak görülen nükleer anlaşma imzalamıştı. Şimdi Modi, Rusya ile bir denge kurmaya çalışıyor" dedi.

Hindistan ve Rusya arasında savunma, nükleer enerji, petrol arama, aşırıcılıkla mücadele gibi alanlarda imzalanan anlaşmalarla ilgili olarak, Khan, "Bu her iki ülke için kazan-kazan durumudur," diye konuştu.

Khan, Rusyanın en gelişmiş helikopterini Hindistanda üretmeye karar vermesinin, Modinin "Hindistanda Üret" kampanyasını destekleyeceğini ifade etti.

Diğer taraftan, gazeteci Harish Nambiar, petrolden nükleer enerjiye kadar geniş bir alanı kapsayan enerji işbirliğinin, Hindistan için riskli olduğunu ifade etti.

Khan, "Rusyanın sadece Hindistanda değil, bütün Asyada enerji kaynaklarını çeşitlendirme konusunda istekli olduğunu" söyledi.

Devlet Başkanı Vladimir Putinin yardımcısı Yuriy Ushakov, imza töreni öncesi yaptığı açıklamada, anlaşmaların iki ülkenin global ve bölgesel gündemlerinde karşılıklı işbirliğini kuvvetlendirme isteklerini yansıttığını vurguladı.

Ushakov, Rusyanın, Hindistandaki Kudankulam Nükleer Santralinin kurulmasındaki rolüne işaret ederek, "Gelecekte iki ülke bu konuda daha güçlü işbirliğine gidecektir dedi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Rusyanın Hindistanın savunma alanında en önemli partneri olmaya devam edeceğini belirtmişti. Rusya ve Hindistan ilişkilerinin "tarif edilemez" bir içeriği olduğunu dile getiren Modi, "karşılıklı güven ve iyi niyet temelinde arkadaşlığı" olan Putinin büyük bir ulusun lideri olduğunu ifade etmişti.

altinfiyatlari24.com