Altın
SPOT ALTIN 1173.93 $ -0.08% (-0.98) GRAM ALTIN 220.25 tl -1.54% ÇEYREK ALTIN 357.91 tl -1.54% REŞAT ALTIN 1449.26 -1.54% Dolar 5.8503 -1.40% Euro 6.6568 -0.87%

Sarı metal durgun Temmuz 2014

Altın duırgun seyrediyor

Altın duırgun seyrediyor

Altın, yatırımcıların ağırlıklarını, Ukrayna ve Gazzede artan gerilim nedeniyle gelen güvenli liman talebi yerine, ABDde borçlanma maliyetlerinin yükseltilebileceği beklentilerine vermesi sonucu, son yedi haftada ilk haftalık kaybını göstemesinin ardından durgun seyrediyor. Paladyum ise 13 yılın yükseğinin yakınlarında seyrediyor.

Spot altının onsu, 18 Temmuzdaki seviyesi olan ons başına 1,310.88 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:19da 1,312 dolara geldi. Kıymetli metal geçtiğimiz haftayı yüzde 2.1lik kayıpla tamamlarken Mart ayından bu yana da en uzun haftalık kazanç serisini kesmiş oldu. Paladyum ise yüzde 0.2 kadar artışla 883.17 dolardan alıcı bulurken, fiyatlanmada dünyanın en büyük paladyum üreticisi Rusyadan arzın etkilenebileceğine dair endişeler etkili oluyor.

Altın geçen yıl, Fedin parasal teşvikleri azaltmaya başlayacağı beklentileri ile, 30 yılı aşkın sürenin en güçlü yıllık kaybını gerçekleştirdi. ABD ve Avrupa Birliği (AB) geçen hafta Rusyaya yönelik yaptırımları adaha da ağırlaştırdı. Rusya, Ukrayna üzerinde kendi yapımı olduğu söylenen bir füze tarafından Malezya Hava Yollarına ait bir yolcu uçağının düşürülmesi iddialarına yanıt vermesi konusunda artan bir baskı ile karşı karşıya. İsrailin kara birlikleri dün Gazzede en ölümcül safhasına yaşadı.

Çinde borsaya kore en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITICS Futures Co.nun analistlerinden Zhu Runyu, "ABDde yüksek faiz beklentisi, bu beklentinin doları da yukarı yönde etkilemesinden dolayı, altın fiyatlarının yönlendiricisi olarak kalmaya devam ediyor," dedi ve "Bu durum, dünyadan artan tansiyondan kaynaklanan güvenli liman alımlarının etkisini zayıflatıyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yarın açıklanacak olan ve ABDde enflasyonun Ekim 2012den bu yana en yüksek seviyesini koruduğunu göstermesi ve buna bağlı olarak da Fedin para politikasını sıkılaştırması için durumu daha da güçlendirmesi beklenen veriler öncesi, dört haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor. Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta parlamenterlere yaptığı konuşmalarda, ekonomi konusunda iyimser olduğunu, ancak gevşek para politikasının gerekli olmaya devam ettiğini söyledi.

SPDR Varlıkları

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,313.70 dolara çıktı. ABD hükümet verilerine göre, para yöneticileri, altında net uzun pozisyon sayısını 15 Temmuzda biten haftada yüzde 8.5 düşürdü. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trusttaki altın varlıkları geçen hafta da artarak yükselişini dördüncü haftaya taşıdı.

Spot palladyum, 18 Temmuzdaki seviyesi olan ons başına 881.32 dolardan bugün 882.66 dolara geldi. Metal geçen hafta da yükselerek, çıkışını beşinci haftaya genişletti ve Mart ayından bu yana en uzun haftalık çıkış serisini gerçekleştirdi. Metal bu yıl, otomobillerde kullanımının artması ve ikinci en büyük üretici olan Güney Afrikadaki maden grevinin üretimi olumsuz etkilemesi sonucu yüzde 23 değer kazandı. Fiyatlar 17 Temmuzda 889.75 dolara kadar çıkarak Şubat 2001den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Spot gümüş, son yedi haftada ilk kez haftalık kayıp yaşamasının ardından yüzde 0.1 yükselerek ons başına 20.8989 dolara tırmandı. Platin, sen beş haftada ilk haftalık düşüşünü yaşadıktan sonra, yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,491.50 dolara çıktı.

Sarı Maden Fiyatları