Altın
ONS ALTIN 1499.85 $ -0.19% (-2.88) GRAM ALTIN 276.31 tl 0.05% ÇEYREK ALTIN 449.00 tl 0.05% REŞAT ALTIN 1818.09 0.05% Dolar 5.7287 0.32% Euro 6.3525 0.33%

Taksit ile Altın alınır mı?

Altında senetli satışa dönüş

Altında senetli satışa dönüş

Kredi kartına taksit uygulamasına getirilen sınırlamalardan olumsuz etkilenmesi beklenen kuyumculuk sektörü tüketiciye farklı yollarla taksit yapma olanağını arıyor. Geçmişte yaygın olan senet uygulamasının tekrar gündeme gelebileceği belirtiliyor. Batı Anadolu Kuyumcular Birliği ve İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uca, sınırlamanın kısa sürede kepenk kapatmalara neden olacağını ileri sürdü.


AA muhabirine açıklamalarda bulunan Uca, BDDKnın yayınladığı genelge ile kredi kartına taksit uygulamasının tamamen kalkmasının sektörde şok etkisi yaratacağını savundu.


Altın fiyatlarının yükselmesi sonrası kuyumcuların durgunluğa girdiğini, son 10 yılda çok sayıda kuyumcunun iflas ettiğini, son dönemde kredi kartına taksitle yapılan satışların piyasaya nefes aldırdığını kaydeden Uca, "Satışlarının yüzde 80ini kredi kartına taksitle yapan üyelerimiz var. Genel olarak kuyumcuların iş hacminin yarısı taksitle. Kredi kartı bizim can simidimiz. Böyle bir ortamda taksiti kaldırırsanız piyasa çöker" dedi.


BDDKnın son yıllarda kuyumculuk sektörünü dikkate almayan uygulamaları hayata geçirdiğini, bankaların altın satışı konusundaki uyarılarının dinlenmediğini söyleyen Uca, kredi kartına taksit konusunda da BDDK yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde 6 taksit sınırının konuşulurken taksitin tamamen kaldırılmasının kendilerini çok üzdüğünü ifade etti.


Uca, "Kuyumculuk, kimsenin dikkate almadığı bir sektör haline geldi. Ekonomi soğusun deniyor ama kuyumcu esnafının ne yapacağını soran yok" diye konuştu.


- "Çürük elmalar içimize yerleşti"


Taksit uygulamasının kaldırılmasında kuyumcuların bu olanağı tefecilik yapmak için kullandığı iddialarının etkili olduğunun konuşulduğuna da işaret eden Uca, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bizim meslek kanunumuz olmadığı için her isteyen kuyumcu dükkanı açıp altın alıp satıyorum diyebilir. Kontrolsüzlük nedeniyle tefecilik gibi işlerin en kolay yapılacağı sektör haline geldik. Dışarıdan gelen çürük elmalar içimize yerleşti. Ancak kredi kartını tefecilik amaçlı kullanan firma sayısı binde biri geçmez. Kaldı ki bunu ortadan kaldırmak çok kolay. Çünkü POS cihazının bir ucu bankadaki hesaplara bağlı. Bu hesaplar da Maliyenin denetiminde. Yapılacak küçük ve kolay bir denetimle kuyumcu ile tefeci ortaya çıkarılabilir. Birkaç tefeci için tüm kuyumculuk sektörünü cezalandırmak haksızlık."


Esnafın kredi kartına taksit yerine eski usullere döneceğini, özellikle düğün sezonu öncesi senetle satışların artacağını öne süren Uca, bu durumun kayıtdışılığı da artıracağını iddia etti. Senet ve çekin çok güvenilir olmaması nedeniyle de kaygılar bulunduğuna işaret eden Uca, "Taksit olanağı sayesinde kredi kartının kullanımı sektördeki kayıt dışılık sorununu çözmüştü. Şimdi yeniden nakit veya senetle satışın ağırlık kazanması fatura kesmek istemeyen kişilerin suistimaline neden olabilir" diye konuştu.