Altın
ONS ALTIN 1293.46 $ +0.30% (+3.92) GRAM ALTIN 222.10 tl -1.73% ÇEYREK ALTIN 360.90 tl -1.73% REŞAT ALTIN 1461.39 -1.73% Dolar 5.3384 -1.92% Euro 6.0862 -2.06%

TCMB Faiz Politikası

Merkez faiz düşürdü

Merkez faiz düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Ocak ayı toplantısında, bir hafta vadeli repo ihale faizinde indirime giderek yüzde 8.25ten yüzde 7.75e düşürdü. TCMB ayrıca faiz koridorunda değişiklik yapmayarak, üst sınır olan gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 11.25te ve alt sınır olan gecelik borçlanma faizini ise yüzde 7.50de tuttu.

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10.75, geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde Bankalararası Para Piyasasında saat 16:00-17:00 arsı gecelik vadede uygulanan borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12.75 düzeyinde sabit tutuldu. 

TCMBden yapılan açıklamada "Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir" ifadeleri yer alırken, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi destekleyeceği görüşüne yer verildi. Kurulun ayrıca açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirdiği belirtildi. 

"Para politikasındaki sıkı duruş ve alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir" denilen raporda, bununla birlikte başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının enflasyondaki düşüş sürecini desteklediği değerlendirilirken, Kurulun bu olumlu gelişmeler ile bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar verdiği ifade edildi.

Raporda "Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir" ifadesinin yer almaması ise dikkat çekti. 

TCMB açıklamasında, Kurulun mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılının ortalarında hedefle uyumlu seviyelere geleceğinin öngörüldüğü ifade edilirken, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerektiği vurgulandı. TCMB bu çerçevede önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olarak alınacağını açıkladı. 

Raporda ayrıca enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği hatırlatıldı.

"Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır" ifadelerinin de yer aldığı raporda, toplantı tutanaklarının beş iş günü içinde yayımlanacağı ifade edildi.