Altın
ONS ALTIN 1527.06 $ +1.92% (+28.80) GRAM ALTIN 282.49 tl 1.62% ÇEYREK ALTIN 459.05 tl 1.62% REŞAT ALTIN 1858.81 1.62% Dolar 5.7613 -0.13% Euro 6.4204 0.45%

Toplumlar ve altın gelenekleri

altınAltının fiyatlarının durağan bir seyir izlememesi günümüzde altın geleneğiyle ilgili değişimleri beraberinde getirmiştir. Değişmeler büyük oranda farklılıklara yol açmıştır.Altın fiytatlarının getirdiği bu farklılıklar genel ve yerel ölçekte kendini göstermektedir.Bir ülkedeki toplu bir değişiklilik meydana getirdiği gibi bölge bölge de farklılıklar kendini göstermektedir.Yazıda toplulumumuzda yarattığı altın geleneğindeki değişiklikleri bulabilirsiniz.

Her toplumda belli bir altın geleneği ve belli bir altın kültürü vardır.Bizim toplulumuzda son dönemlerde mücevherat olarak gelişim göstermiştir.Ancak genel olarak toplumumuz altını zenginlik ifadesi olarak algılamaktadır.Altına verilen değer ise çok açıktır.Düğünlere altınsız gidilmez örneğin.Takı takma merasimleri bu algıların sonucunda gelişim göstermiştir.Yapılan düğünlerdeki zenginlik ibaresi takılan takıyla doğru orantılı olduğu sonucu çıkarılmaktadır.Ancak günümüzde artan altın fiyatlarını düşündüğümüzde insanlar düğünlerde farklı takılara yönelmek durumunda kalışlardır.Farklı yol olarak direk para takılması ya da gram altın.Bu iki yoldan farklı olarak insanlar 14 ayar "pres" ya da "döküm" çeyrek görünümlü altın takmaya da başlamışlardır.

Hemen hemen dünyadaki bütün gelişmelerden etkilenen altın, bu gelişmeler sonucunda belirli bir altın geleneğine sahip ülkelerde değişiklik yaratmıştır.Örnek verilecek olursa altın fiyatlarının arttığı dönemlerde altın yatırım amacı olarak kullanılmıştır.Altını sürekli yenilenen bir finansal varlık olarak düşübürsek altın takibi önemli bir yer tutmaktadır.Yani insanlar atlın alışverişine yöneldikleri takdirde altın piyaslarındaki değişiklikleri sıklıkla takip etmek durumundadırlar.

Yeniden toplumumuza dönecek olursak altının insanların gözündeki değeri pek bir değişime uğramamış gibi gözükmektedir.Yani genel altın yapısı değişmemiştir. Ancak bölge bazında incelendiğinde değişklikler karşımıza çıkmaktadır.Altın fiyatlarının çok yüksek olduğu şu dönemlerde düğünlerde takılan altın sayısında azalma vardır. Toplum kaanati ve toplumun genel ekonomik düzeyi dikkate alınarak düşünüldüğünde bu normal bir durumdur.Aynı zamanda insanlarımızın temkinlilik ve piyasaya verdiği bir reflekstir bir nevi.