Altın
ONS ALTIN 1293.56 $ +0.31% (+4.01) GRAM ALTIN 222.05 tl -1.75% ÇEYREK ALTIN 360.83 tl -1.75% REŞAT ALTIN 1461.07 -1.75% Dolar 5.3380 -2.00% Euro 6.0837 -2.12%

Trichetin Euro Bölgesi ekonomisi açıklaması

altın

Avrupa Merkez Başkanı Trichet diyor ki; sizinde tekrar görmüş olabileceğiniz gibi iki yolumuz var kararlarımızı alırken. Bizim bir standart birde standart dışı tedbirlerimiz var. Standart tedbirler her zaman fiyat istikrarı temin amaçlıdır. Buda faiz oranlarıyla olmaktadır. Ve aynı zamanda fiyat istikrarını temine kararlıyız. Hali hazırda biz bunun uygun olduğunu bulduk. Aynı zamanda faiz oranlarının düşük olduğunu göze alarak mevcut durumda korumayı uygun gördük. Bunu yaparken de fiyat istikrarını sağlamakta %100 sorumluyuz. Geçmişe bakacak olursanız fiyat istikrarını da temin ettiğimizi göreceksiniz 332 milyon Avrupa Birliği vatandaşı için geçtiğimiz 50 yılın rakamlarına göre çok daha iyi bunu sağladığımızı göreceksiniz. Aynı şekilde önümüzdeki 10 yıl içinde bundan sorumluyuz. 4 yıl, 5 yıl olarak bakacak olursanız rakamlara bunu görürsünüz buda bizim kredi için olumlu bir puan %1.8 yada %1.7′de tam olarak tanım değerlerimiz arasında kaldığını göreceksiniz. Buda bizim sıkı bir şekilde beklentileri çapalamamıza imkân veriyor. Buda tabi ki sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir istihdam yaratmak için birde tabi standart dışı tedbirlerimiz var. Özellikle bu konuda gerekli tedbirlerde almaya kararlıyız. 2 tane 12 aylık finansman operasyonuna karar verdik tam kullandırırlık faiz oranıyla, aynı şekilde bir uzatma kararı aldık tam kullandırırlı sabit faizli 1 hafta, 1 ay ve 3 ay vadeli finansman enstrümanlarımızın uzatılmasına karar verdik. Sadece bu çeyrek için değil önümüzdeki yılın ilk çeyreği haricinde ikinci çeyreğinde kapsamasına karar verdik. Aynı zamanda teminatlandırılmış tahvil alımına da gireceğiz. Buda size aldığımız kararların boyutunu parasal politika amaçlarına ve daha iyi bir geçiş dönemine yani Avrupa istikrar mekanizmasının daha iyi işlemesine yönelik olduğunu söylemek istiyorum. Buda banka bilançolarının düzeltilmesini sağlamaya yönelik. Özellikle getiri elde etme, kazanç arttırma dışında makul ve temkinli ücret ödeme politikasında bankalara tavsiye ediyoruz. Özel sektörde özellikle bilançolarını ve sermaye oranlarını düzeltmeleri için Avrupa kurtarma fonu desteğiyle 21 Temmuz toplantılarına uygun olarak bunu yapmalarını bekliyoruz.

Elbette her zaman olduğu gibi bizim uzunca tartışmalarımız oldu. Aynı şekilde faiz oranı indirimi içinde bu tartışmalar yapıldı. Ve sonuçta mevcudu korumaya karar verdik. Bunlar çok kapsamlı derin ve mümkün olduğu kadar uzun tartışmaların akabinde oy birliği ile bu kararlar alındı. Her özelliğine ve şartlarına göre. Daha iyi bir geçiş sağlamak için para politikamızda bugün en temel sorunumuz bizim standart tedbirlerle ilgili kararımızın doğru bir şekilde ifade edilmesiydi. Euro bölgesinin tamamına doğru bir şekilde aktarılmasıydı en büyük meselemiz. Artı ve eksilerimiz tartıldıktan sonra bu tedbirleri almaya karar verdik.