Altın
ONS ALTIN 1500.18 $ -0.17% (-2.51) GRAM ALTIN 276.62 tl 0.16% ÇEYREK ALTIN 449.51 tl 0.16% REŞAT ALTIN 1820.19 0.16% Dolar 5.7331 0.40% Euro 6.3547 0.40%

Türkiyede altın üzerinden saadet zinciri

altın

Saadet zincirlerinde geçmiş dönemde çok acı tecrübeler yaşayan Türkiye yeni bir saadet zincirini konuşuyor. Altın fiyatlarındaki yeni rekorlardan sonra saadet zinciri kuruldu. Bu zincir küresel donanıma sahip ve teknolojinin bütün imkanlarını da sonuna kadar kullanıyor. Sabah’ın haberine göre yurtdışı merkezli yönetilen şirket minimum 4000 Dolarlık altın hesabına ayda %10 gibi uçuk bir getiri vaad ediyor. Ancak tüm saadet zincirlerinde olduğu gibi burada da asıl kazanç üyelik sisteminden geliyor. Üyeler sisteme 3 kişi sokmaları halinde getiri oranı ayda %20 seviyesine çıkıyor. Şirketin internet sitesinde yönetim kurulu başkanı olarak lanse edilen bir yabancı kişi Türkçe mesajlar yayınlıyor. Bu mesajların birinde ise doğrudan üye getirenlerin kazançlarında %5′lik bir artış yapıldığını duyuruyor. Ulus bir görünüme sahip şirketin Türkiye yapılanması son 6 aya kadar internet ve sosyal medya üzerinden gerçekleşti. Daha sonrasında ise Mecidiyeköy ve Üsküdar’da ofisler açıldı. Türkiye’nin 30 ilinden binlerce üyeye sahip olan sistemde para transferi elden gerçekleşiyor. Zincire dahil olmak isteyenler buralara gidip 4000 dolar değerinde bir hisse alıyor. Paraları elden toplayıp, ödemeleri de elden yapan şirket böylece kayıt dışı kalarak vergide ödemiyor. Ancak yüksek kazanç vaadinde işlerin yolunda gitmediğine yönelik ilk sinyal geldi. Sisteme kayıt olan ve adını vermek istemeyen bir kişi sistemde 30bin dolar olduğunu söyleyerek. ” Her ay 2.500 dolar kazanıyordum. 3 ay kesintisiz ödeme aldım. Bize gelen para yabancı bir kişinin şahsi hesabından TL havale yöntemiyle geliyor, ancak son 1 haftadır ödeme gelmiyor” ifadelerini kullandı.


Türkiye’de ilk olarak 1997′de saadet zincirlerinin kurulması zamanındada çok kişiye parasını kaybettirmişti. Bu saadet zincirleri kuranların sonu hapis ile bitmişti. Dikkatli olmanızı ve işlemlerinizi her zaman yasal yollardan yapmanız gerektiğini unutmayınız!


MB’den altın hamlesi var. Piyasa yönelik hamleler devam ediyor. Son hamle rekor üstüne rekor kıran altınla ilgili. Türk Lirası zorunlu karşılıkların sonuna kadar kısmının altın cinsinden tutulabileceğini açıkladı. Bu imkanın tamamının bankalar tarafından kullanılması halinde piyasaya 5.5 milyar Türk Lirası likidite kalıcı olarak sağlanacak. Merkez Bankasına ilave olarak 3 milyar dolar değerinde 55 ton altın daha tutulabilecek. Ayrıca 28 Ekim Cuma günü itibariyle banka nezdinde 1.2 milyar dolar değerinde 21.6 ton altının tutulmaya başlandığını açıkladı. Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın olarak tutulmasını takiben Merkez Bankasının altın rezervinde 1991′den bu yana ilk defa artış olacak.