Altın
ONS ALTIN 1639.65 $ +0.27% (+4.41) GRAM ALTIN 324.30 tl 0.32% ÇEYREK ALTIN 526.98 tl 0.32% REŞAT ALTIN 2133.87 0.32% Dolar 6.1511 0.15% Euro 6.6865 0.05%

Ulusal Piyasalar ve Çin

Uluslararası piyasalar Çin beklentisini alıyor

Uluslararası piyasalar Çin beklentisini alıyor

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çinin piyasaları desteklemek için adımlar atacağı spekülasyonu ile yükselip, gösterge endeks son bir ayın zirvesine çıkarken, bakır değer kazandı. Avrupa hisse senetleri, dört hafta üst üste yükseldikten sonra yukarı seyrini devam ettirdi ve Rus rublesi, Ukraynanın doğusunda bazı bölgelerde gerçekleştirilen oylamalarda ayrılıkçıların oyların çoğunluğunu almasının ardından zayıfladı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saati ile 10:40ta yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Şanghayda hisse senetleri, son yedi haftanın en hızlı sıçramasını gerçekleştirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi, Sky Deutscheland AGnin öncülüğünde, yüzde 0.3lük bir çıkış gerçekleştirdi. Standard & Poors 5oo (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükseldi. Bakır yüzde 1.7 değer kazandı. İngiltere tahvilleri, ülke tahvillerindeki düşüşlere öncülük ederken, Rusya para birimi dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybetti.

Çinde hükümet, 9 Mayısta yapılan ve detayların verilmediği açıklamaya göre, borsaya kote şirketlerde yabancı yatırım sınırlamalarını gevşetecek, sermaye girişlerinde kotaları artıracak ve emtia işlem araçlarını geliştirecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin basın merkezinden yapılan açıklamada, Rusyanın referandum sonuçlarını "saygıyla" karşıladığı duyuruldu. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Vitor Constancio ve diğer bazı yetkililer bugün Viyanada konuşma yapacak.

Şanghay merkezli Dragon Life Insurance Co. fon yöneticilerinden Wu Kan, "Çindeki açıklama orta ve uzun vadede piyasa için iyi ve hükümetin hisse senedi piyasasına dikkatini devlet seviyesine yükseltiyor," dedi ve "Bu, piyasanın güvenini güçlendirecek" şeklinde görüş bildirdi.

Çinde Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.1 ile 21 Marttan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, hükümetin internet sitesinde 10 Mayısta yer verilen Xinhua Haber Ajansı haberine göre,  Asyanın en büyük ekonomisinin büyüme konusunda bir "yeni normal" adapte etmesi gerektiğini kaydetti. Xi, hükümetin riskleri önlemesi ve yavaşlayan büyümenin "potansiyel negatif etkilerini azaltmak için zamanında karşı önlemler" alması gerektiğini söyledi.


Altın Piyasası Fiyatları