Altın
ONS ALTIN 1499.72 $ -0.20% (-3.01) GRAM ALTIN 276.28 tl 0.04% ÇEYREK ALTIN 448.96 tl 0.04% REŞAT ALTIN 1817.95 0.04% Dolar 5.7296 0.34% Euro 6.3517 0.27%

Altın fiyatı nasıl belirlenir

altınAltın fiyatlarını kim belirler?
Dünya üzerinden altın fiyatını belirleyen ya da ona fiyat biçen hiç kimse yoktur. Yani demek istediğimiz bir şahıs bunun kararını tek başına vermemektedir. Fakat tabii ki de insanların yaptıkları bazı olaylar neticesinde bu inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Bu nedenle de bunu direkt olarak bağlayamasak da, insanların yaptıkları birçok şeyden dolayı altın fiyatları artıp azalmaktadır. Altın fiyatlarını kim belirler sorusuna bu şekilde cevap verdikten sonra, altın fiyatının belirlenmesinde ülkede yaşanan olaylar ön plandadır. Özellikle de güçlü devletlerin attıkları adımlar ve yaptıkları anlaşmalar neticesinde, tüm dünya üzerindeki altın değeri değişmektedir. Tabii ki burada Amerika Birleşik Devletlerinin altın üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Savaş hazırlığından yapılan kanun değişikliklerine kadar birçok faktörde altının fiyatı oynamaktadır. Tabii ki bunun yanında dövizlerin yani paranın değer kaybetmesi de altının fiyatını artırmaktadır. Bu nedenle sabit bir nedenden çok, insanlara bağlı olarak birçok neden üzerinde altın fiyatları belirlenmektedir. Bu nedenle de altın alırken etrafımızda olan olaylara bakmalı ve olayları değerlendirerek altın alımı yapmalıyız. Çünkü dediğimiz gibi altının fiyatını sadece birkaç kişi ya sadece bir kişi belirlemiyor. Dünya üzerinde olan olaylar ve gelişmeler neticesinde altının fiyatı belirleniyor. Bugün Amerika Suriye’ye bir savaş açacak olsa ki, sadece dedikoduları bile çıktığı zaman altın çok ciddi bir şekilde değerlenmişti, altının değeri tahmin edilemeyecek kadar çok artacaktır. Çünkü bir savaş ortamında paranın değeri çok ciddi şekilde düşecek ve paraya olan talep azalacaktır. Paraya yani dövize olan talebin azalması demekte yukarda da bahsettiğimiz gibi altına olan talebi artıracaktır. Bu nedenle de altın fiyatları ciddi şekilde artacaktır.

İşte tüm bunları bildiğimiz için, altındaki tüm gelişmelerin sadece ülkemizde olan gelişmeler ile alakalı değil aynı zamanda, yurt dışında olan gelişmeler ile de alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle altın olacak kişilere tavsiye olarak altın aldıkları ülkelerin durumlarına değil aynı zamanda diğer büyük devletlerin ve diğer ülkelerin borsalarını da az da olsa incelemeleri gerektiğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.