Altın
ONS ALTIN 1281.77 $ -0.80% (-10.40) GRAM ALTIN 219.76 tl -1.11% ÇEYREK ALTIN 357.10 tl -1.11% REŞAT ALTIN 1445.99 -1.11% Dolar 5.3216 -0.16% Euro 6.0523 0.07%

Altın neden ons fiyatı ile ifade ediliyor?

Neden Ons fiyatı Altın fiyatı olarak lanse ediliyor?

Çünkü Ons altının ağırlık birimidir. Altının Ons fiyatı dolar kuruna göre güncelleme göstermektedir. Ons terimi daha çok ekonomi alanında değerli metallerde kullanılır. Genel olarak yapılan hesaplamalarda 1 ons altın 31,10 gram kabul edilir. Altın onsu tek başına olmakla beraber gümüş ons, bakır ons, paladyum ons vb. çeşitleri de bulunmaktadır. Altın fiyatları günden güne artış gösterir ama bu durum sadece Türkiye’de değil, dünyada böyledir.

Altın neden artar?

Altının artmasının nedeni sadece düğün olayı değildir. Altına olan ilgi arttıkça, altın fiyatlarında yükselme görülür. Uluslararası kurlarda ise durum sabittir. Altının onsu bu noktada önem kazanır. Altın 1 ons üzerinden değerlendirilir. Küresel piyasa bazında bu durum böyle nitelendirilir. Altının ons fiyatı dolar olarak değişiklik göstermektedir.

altın ons


Altın ve ons aynı şey mi?

Hayır aynı şey değil. Sadece altının fiyatı ons birimi üzerinden ifade ediliyor. Bazen de bu gram olarak ifade edilir. 1 gram altın fiyatı ya da 1 ons altın fiyatı şeklinde ifade edilebilir.

Altının ons fiyatı Türkiye’deki altın fiyatlarını belirlemede önemli bir etkendir. Ons fiyatlarında meydana gelen değişikler, ülkemizdeki altın fiyatlarını hemen etkiler. Bunun yanında döviz kurları ve petrol fiyatlarında da değişmeler meydana gelir. Petrol fiyatlarıyla altının ons fiyatı doğru orantılı hareket eder. Yani petrolün fiyatı yükselirse altının ons fiyatı da yükselir. Bu durumda da dünya borsaları sarsılır. Bu yüzden Türkiye’de mesai saatleri dışında kalan zamanlarda altın fiyatları işleme tabii değildir fakat uluslar arası alanda ons fiyatları 24 saat boyunca her an değişebilir. Altına yatırım yapan şirketler sürekli al- sat şeklinde çalıştıkları için altının ons fiyatı onlar için çok önemli hale gelir. Sürekli takip etmek zorundalar. Çünkü Altının ons fiyatı sürekli değişiyor.

Altın ons fiyatı neden sürekli değişiyor?

Dünyanın farklı noktalarında farklı şekilde baş gösteren olaylar, altının ons fiyatında ister istemez değişmelere sebep olmaktadır. Günümüzde dünyanın en kalabalık ülkeleri konumunda olan Hindistan ve Çin’de altın alanında alınan ekonomik kararların altının ons fiyatı üzerinde etkisi büyüktür. bunların hepsini günümüz teknolojisi sayesinde internet ortamından takip edebiliyor olmamız, Türkiye ekonomisini bilmemiz açısından önem taşır. 05.09.2017 itibariyle internette yer alan bilgilerden hareket ederek altının ons alış fiyatı: 1.333,50 – satış fiyatı ise 1.333,89 ons/ dolardır.

Güncel altın fiyatları için - > Altın Fiyatları