Altın
ONS ALTIN 1642.23 $ +0.43% (+6.99) GRAM ALTIN 324.85 tl 0.49% ÇEYREK ALTIN 527.88 tl 0.49% REŞAT ALTIN 2137.53 0.49% Dolar 6.1529 0.17% Euro 6.6870 0.07%

Altın yatırımcıları dikkatli olmalı

altın

Çok değerli yatırım aracı olan altındaki düşüş insanların kafasını karıştırdı. Uzmanlar, dolardaki artış ve ABD’de düzgün seyre giren piyasalar nedeniyle yatırımcıları uyarıyor.

Hepimizin bildiği gibi altın fiyatları yaz aylarında artışa geçecek diye tahmin ediliyordu. Fakat tam tersi olarak altın fiyatlarında düşüş gerçekleşti. Bu nedenle yatırımcılar endişe duymaya başladı.

Bazı uzmanlara göre bu yıl en yüksek 1.790,79 doları gören altın fiyatları 16 Ocak seviyelerine geri dönerek 1,631 dolara kadar geriledi. Uzmanlar, altın fiyatlarının daha da gerileyebileceğine dikkat çekerek, bu seviyede alım önerisinde bulunmuyorlar.

Alper Kalyoncu’nun Thelira’ya değerlendirmesinde, altının 1.700′lerde sallandığını belirterek, fiyatların en son 16 Ocak tarihinde bu seviyelere geldiğini hatırlattı. Kalyoncu, ABD verilerinin iyi gelmesi doların değerlenmesi ve faiz artışının beklentisinin artması sebebiyle altın fiyatlarının gerilediğini ifade etti. Bu seviyelerden alım önermediklerini kaydeden Kalyoncu, iki ay içinde altın fiyatlarının 1,500’lere kadar gerileme ihtimalinin olduğunu bildirdi.

Mehmet Ali Yıldırımtürk’ün Thelira’ya yaptığı değerlendirmede, Mart ayının son iki haftasına girdiğimizde Avrupa ile ABD’de artan iyimserliklerin altına satışlar getirdiğini öne sürdü. Öte yandan dolardaki toparlanmanın altında yorgunluk belirtisi oluşturduğunu ifade etti. Yıldırımtürk, bu yükselme sırasında önce yükselişin daha tepe noktasında fiyatların oluştuğunu bildirdi. Dışarıda aşağı yönlü dalgalı bir seyir olduğunu bildiren Yıldırımtürk, ABD’de yeni parasal genişlemeden söz edildiği sürece altında seyrin aşağı yönlü olacağını vurguladı. Yıldırımtürk, spekülatif hareketlerle altında zaman zaman yukarı yönlü hareketler görülse de , altın fiyatlarının 1,645 doları geçmesinin zor görüldüğünü dile getirdi.

Öte yandan bir diğer haber ise Avrupalı liderler, Cuma günü Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılacak toplantıya hazırlanırken, Berlin’deki yetkililer Pazar günü Almanya hükümetinin piyasalardaki baskıları azaltmak için kurtarma fonunun artırılmasını destekleyeceğinin sinyalini verdi. Kurtarma fonunun artırılmasında uluslararası baskılara daha fazla direnemeyen Merkel, bölgedeki borç krizinin diğer ülkelere sıçramasını önlemek için fonun geçici olarak artıralmasına izin verecek gibi görünüyor.