Altın
ONS ALTIN 1293.57 $ +0.31% (+4.03) GRAM ALTIN 222.17 tl -1.70% ÇEYREK ALTIN 361.02 tl -1.70% REŞAT ALTIN 1461.85 -1.70% Dolar 5.3407 -1.90% Euro 6.0881 -2.05%

Altında marka var mıdır

altınBu günkü yazımızda “Altında marka var mıdır?” Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu makalede kesinlikle altın firmalarına yaltaklanma veya herhangi bir serzenişte bulunulma amacıyla yazılmadığını altını kalın harflerle çizerek belirtmek istiyorum.

Altında marka tercihi her zaman önceliklidir. Neden diye soracak olursanız öncelikle bir firma profili düşünün eğer firma kendi profilini yükseltmek isterse ve yükselttikten sonra da o seviyede kalmak isterse müşterilerine en iyi ürünü sağlamak zorundadır. Bu ticaretin en temel kurallarından bir tanesidir.

Eğer altında marka tercih etmenizde yani aracı kuruluş olan altın firmalarını tercih etmemek için direniyorsanız bu sizin için büyük kayıp olacaktır. Nedeni ise markasız altın her zaman karamsarlık bırakmaktadır. Altında marka olmadığı durumlarda bir kuşku ve kuyumcuları bir şüphe içerisine sokmaktadır. Hatta bir kuyumcu arkadaşım markasız altın almadığını belirterek bir çok kişiyi geri gönderdiğini açık açık söylemektedir.

Markasız altının güvenlik nedeni ile tercih edilmemesi gerekmektedir. Büyüyen firmalar müşteri pörtföyü geliştirmek için yaptıkları çalışmaları en iyi şekilde ve en iyi güveni vererek yapmak durumunda oldukları için sizlere en iyi ürünü sağlayacakları kanısındayım.

Ayrıca markasız ürünlerin içeriğinden ne çıkacağı künyesinde ne yazdığına kadar bir çok şeyin ne olduğu bilinmemektedir. Ancak Atasay, Gold gibi büyük firmaların ürünlerini kontrol bile etmeden alımı mevcuttur. Bu nedenden dolayı altınınıza yan gözle bakılmasını ve satışında problem olmamasını istiyorsanız kesinlikle marka altın tercih etmelisiniz.

Marka altın ile markasız altın arasındaki fiyat farkı aslında yok denecek kadar azdır. Tabii insanlar düğün, sünnet gibi merasimlere altın alırken ceplerini fazlaca yaktıkları için direk en ucuz ürünü tercih etmektedirler. Tabii bu konu trajikomik bir konudur ve ileride götürdükleri düğün sahibini küçük sorunlara neden olması altını alan kişinin pek umurunda değildir. Durum bu şekilde olunca elden bir şeyin gelemeyeceği konusunda pek bilinmiş bir kanı vardır. Aslında bu yanlıştır. Markasız altını aldıklarında kuyumcunun kartvizitinin arkasına altının seri numarası ve hangi tarihte ne kadara alındığını gösteren bir kaşe ile birlikte bir imza almalısınız.

Tabii altını alan taraf bunları pek umursar mı bilemiyoruz ancak kendinizi bu şekilde koruyabileceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca marka altın ile markasız altın arasında şöyle bir durum daha var. Alırken ikisi de birbirine çok denk fiyatlarda satılmaktadır. Ancak alındıktan sonra satılması gerektiğinde marka altın ile markasız altın arasında olan büyük bir fiyat aralığı vardır ve küçümsenmeyecek kadar büyük bir fiyat aralığındadır. Tabii ileride olabilecek problemlerden bahsediyoruz. Şunları da belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Altınınızı satarken bir problem oldu ve altının satışında denildi ki yabancı cisim var bu altında o zaman en yakın polis merkezine elinizdeki bu altınla birlikte gideceksiniz ve bu kart ile kuyumcu o sattığı altını geri almak zorunda kalacak ve siz de muhtemel zarardan kurtulacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken bir şey daha var. Aldığınız kuyumcunun kuruluş tarihine çok dikkat etmelisiniz. 2009 yılında açılmış 2 sene çalışmış bir vurgun ortadan kaybolan bir çok kuyumcuyu gördük.

Öncelikle altın aman o da altın bu da altın şeklinde alışverişin yapılmaması açısından bu tip bir makale yazma gereksinimi duyduğumuzu belirtmek isterim. Büyük farkları olmaktadır. Özellikle satışlarında çok çok fazla zarara sokan markasız altın her zaman cebi yakan bir şeydir.