Altın
ONS ALTIN 1293.66 $ +0.32% (+4.11) GRAM ALTIN 221.99 tl -1.77% ÇEYREK ALTIN 360.74 tl -1.77% REŞAT ALTIN 1460.72 -1.77% Dolar 5.3356 -2.00% Euro 6.0826 -2.14%

Avrupa ekonomileri krizden nasıl çıkacak

altınTemmuz ve Ağustos ayında piyasaları bozan temel faktör Avrupa’nın Yunanistan’ı kurtarma planı aslında gerçek anlamda bir kurtarma planı olmadığı sorunu ağırlaştıracak bir noktada olduğu hatta Avrupa’daki yöneticilerin radikal gerçek adımları atmak yerine bu geçici önlemlerle bu işi sürdürmeye çalıştığı yönde algıyı güçlendirmişti. Belki iyi bir tarafı şu oldu işi hızlandırmak piyasalar kötü gidince bizde de bu geçmişte olmuştu. Politikacıları yada karar alıcıları daha hızlı bir şekilde karar almaya yönlendiriyor. Bu işin çok uzamaması için ney olması gerektiği konusunda Avrupalı yöneticilerin çok daha iyi bu işin üzerine çalışması ve gerçek çözüm üzerine adım atmaları ihtiyacını bir kere daha kendilerine fazlasıyla hatırlattığını düşünüyoruz.

Biraz temkinli olmak lazım. Çok büyük bir sorun var. Aslında belki de kâğıt üstünde tamda cevaplanamayacak bir sorun var. Evet Avrupalı yöneticiler teknik olarak görevli kişileri çalışıyor muhtemelen ama bazı soruların cevapları tam verilememiş olabilir. Avrupa bankalarını krize sokmadan adımlar atmak gerekir.

Öte yandan Fransa Maliye Bakanı diyor ki; Dexia sonrası başka banka kurtarma olacağını düşünmüyorum dedi. Kritik bir konu Fransa ve Belçika yaklaşık olarak 1,5 yıldır yeni hükümetini kuramıyor biliyorsunuz. Bugün bir kurtarma paketi açıklanacak elindeki Yunan tahvilleri nedeniyle ciddi bir kaygı unsuru olmuştu Dexia Bankası. Yöneticiler şunu söylemekte haklılar çünkü kim olsa bunu söyleyecektir “Yunanistan kesinlikle temerrüde düşmeyecek” başka sorunlu banka yok yani şuanda evet olabilir diye bir açıklamanın nasıl bir spekülasyona yol açma ihtimali var o yüzden yöneticiler bunu söyleyecektir. Ama olma ihtimalini bizim düşünmemiz gerekir. Eğer orası temerrüde düşecekse o zaman Avrupa bankaları nasıl kurtarılacak sorusunun cevabı verilmeli. İkisi eş anlı olmaz ise büyük bir panik ve boşluk yaratılır. Yada şuanda başka bankalar sorunlu diyerek ortada bırakmak tehlikeli olur. Böyle sorunlar olabilir ama önemli olan bu sorunun üstüne gitmek. Biraz Amerika’daki 2008 Ağustos-Eylül dönemi gibi bir döneme giriyoruz gibi. O zamanda her hafta sonu banka kurtarılması falan oluyordu. Önümüzde ki iki ay böyle sorunların tekrar olabileceğini bekleyenlerde var. Bankaların kredi riski var. Eğer yöneticiler buraya çok uzak olsaydı çok daha yüksek olacaktı.