Altın
ONS ALTIN 1643.60 $ +0.01% (+0.14) GRAM ALTIN 322.42 tl 1.42% ÇEYREK ALTIN 523.92 tl 1.42% REŞAT ALTIN 2121.49 1.42% Dolar 6.1006 0.00% Euro 6.6185 0.62%

Azerbaycan Doğalgaz Nakliyesi İndirimi

altın

Azerbaycan'dan Nakliye Kolaylığı

Azerbaycan, Rusya ile yaşadığımız krizin ardından bekleyen tırlar için bize geçiş imkanı sağladı. Birçok tırın geçiş bedelini yüzde 40 oranında indirerek ülkemize kardeşliğini gösterdi.

Yeni ekonomi bakanı Mustafa Elitaş şunları söyledi; "Dünyada doğalgaz ve petrol ihraç eden ülkeler arasında;
Katar, Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğer ülkelerle yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki yıllar içinde Rusya'ya olan enerji bağımlılığımızı en aza indirecek şekilde çalışma yürütüyoruz".

Ekonomi Bakanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e Teşekkür Etti

Bakan Elitaş, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından gerçekleştirilen "Kayseri'nin geleceği" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Azerbaycan doğalgaz boru hattındaki patlama nedeniyle hayatını kaybeden 31 kişiye Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, Azerbaycan'a da başsağlığı diledi.

Azerbaycan'ın dostluğunu, kardeşliğini, kriz çıktığı andan itibaren gösterdiğini ifade eden Elitaş, Azerbaycan'ın, Rusya'nın Türk tırlarına engel koyunca sınır kapısında bekleyen 300 tırın yardımcı eskort eşliğinde güvenli geçişlerini sağladığını, bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e de teşekkürlerini sunduğunu iletti.

Tır geçişindeki son pürüzler giderilecek

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş; Azerbaycan'a yaptıkları ziyarette Türkiye-Azerbaycan transit geçişleriyle ilgili gelişme sağlandığını belirterek, "Türkiye-Azerbaycan nakliye bedellerinin toplamında yüzde 40 indirim yapıldı. Bu indirim en yakın zamanda uygulanacak. Vize ile ilgili pürüzler vardı. O problemler de düzelecek. Geçiş ücretlerinin yüzde 40'ı bu haftadan itibaren başlayacak diye tahmin ediyorum. Azerbaycan ile aramızdaki tercihli ticaret anlaşması Sayın Başbakanımızın isteği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla inşallah hızlandırılacak" şeklinde konuştu.

Azerbaycan para birimi manat ve tl yi takip etmek için -> manat