Altın
ONS ALTIN 1293.63 $ +0.32% (+4.09) GRAM ALTIN 222.29 tl -1.64% ÇEYREK ALTIN 361.23 tl -1.64% REŞAT ALTIN 1462.69 -1.64% Dolar 5.3451 -1.82% Euro 6.0954 -1.92%

Bulgar Levası

altınBulgar Levası, Bulgaristan'ın para birimidir. 1 Bulgar Levası, 100 ‘stotinka’ya eşittir. Bulgar levasının uluslararası kapsamda para birimi kodu ‘BGN’ dir.Leva, bazı yerlerde ‘Lev’ olarak da geçmektedir. Bulgarca içinde kısaltılışı ‘lv’ şeklindedir.

Bulgar Levası TL değişimi

Bulgaristan Lev’i, bundan 5 yıl öncesinde 2010 yıllarında hemen hemen 1 TL'ye eşit durumdaydı. Fakat bu geçen yılda, TL değer kaybederken, Bulgar Levası daha da değerlendi.
Bulgar Levası sayfasından incelediğimizde; 2015 yılı, Ekim ayı itibariyle 1 Bulgar Levası, 1.65 TL ile eş değere sahip durumdadır.

Bulgaristan Leva yerine Euro kullanabilir

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne girmesiyle, ekonomik kriterleri sağlayıp Euro para birimine geçmesi gerekmektedir. Fakat bu kriterler günümüze kadar sağlanamadığı için Euro'ya geçiş gerçekleşmemiştir.

Bulgaristan, AB’ye 2007’de tam üyeliğe başladıktan sonra ekonomik olgunluğu sağlayıp Euro’ya geçmesi gerekiyordu. AB’ye geçişten sonra ekonomide yaşanılan revizyon ve diğer şartlar henüz Euro’ya geçişi elverişli hale getirmiş değil.
2012 yılında, Bulgaristan Maliye Bakanı, Euro’ya geçişin Bulgaristan’a fayda getirmeyeceğini ancak ekstradan maliye oluşturacağını belirterek, Euro’ya geçiş konusunda olumsuz tutum belirtmişti. O zamanlar, Avrupa’nın en yoksul ülkesi fakat aynı zamanda da en az borcu bulunan ülkesi olan Bulgaristan’ın maliye bakanı, o dönem şartlarında; Euro’ya geçiş için AB bölgesinde 1-2 yıl içinde ne olacağı belirsiz diyerek Bulgar Leva’sının kullanılmaya devam edeceğini vurgulamıştı.

Bulgaristan'da Euro'ya geçiş müzakereleri

Ekonomi politikalarında değişiklikler, para birimlerinin özellikle Dolar ve Euro’nun diğer ülke kurlarında üzerinde büyük değişimiyle artık Bulgaristan’ın Euro’ya geçişi konusunda olumlu sinyaller bulunuyor. 2015 yılının başlarında, Bulgaristan yeni Maliye Bakanı, Euro’ya geçiş 4 yıl içinde gerçekleşebilir diyerek müzakereleri başlatma sinyalleri verdi. Maliye Bakanı, Euro’ya geçiş sonrası, Bulgaristan ekonomi havası olumlu etkilenir, döviz riski ortadan kalkar ve Bulgaristan’a yapılan yatırımlar artar diyerek Euro’ya geçişin faydalarından bahsetti.

Bulgar Levası döviz kurları

Bulgaristan para birimi olan Lev, Türk Lirası karşısında hangi değere sahip olduğunu, TLkur.com aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek; 1 Lev = kaç TL? öğrenebilirsiniz.

http://leva.tlkur.com
Leva Kurs