Altın
ONS ALTIN 1281.77 $ -0.80% (-10.40) GRAM ALTIN 219.76 tl -1.11% ÇEYREK ALTIN 357.10 tl -1.11% REŞAT ALTIN 1445.99 -1.11% Dolar 5.3216 -0.16% Euro 6.0523 0.07%

Çeyrek Altın 2016 yılında nasıl olur

altın

Çeyrek altın hakkında bilinmesi gerekenler

Altın rengi parlak sarı, yoğun, havadan ve sudan etkilenmeyen ve maddi değeri oldukça yüksek olan ticari olarak rahatlıkla kullanılabilen bir metal olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Au simgesi ile kimyada da bilinmektedir ve Latince “aurum” kelimesinin kısaltmasıdır. Altının pek çok farklı türü vardır. Çeyrek, yarım, tam, Cumhuriyet, Reşat, Hamit, Gremse gibi pek çok farklı türde altın vardır. Bu türler arasında en çok bilinen ve halk arasında en çok talep gören altın çeyrek altındır.

Çeyrek altın ve Türkiye

Çeyrek altın halk arasında küçük altın olarak da değerlendirilmektedir. 22 ayar çeyrek 1,75 gramdır. Ancak bu altının has altın olarak karşılığı 1,605 gramdır.

Türk kültüründe oldukça önemli olan çeyrek altın genellikle düğünlerde geline ve damada takılmaktadır. Pek çok kişi daha büyük gramajı olan altını satın almaya alım gücü yetmediğinden bu oranda altın almaktadır. Dolayısıyla tam da bu nedenle en çok yastık altı edilen altınlar arasında yer almaktadır.

Altın yatırımı yapacak kişi Çeyrek Altın mı almalı?

Herhangi bir kişi altın biriktirmek istediğinde bu gramajda altın biriktirmektedir. Dolayısıyla çeyrek altın biriktirmek hem daha pratik ve kolay hem de daha az masraflıdır. Alım gücünü zorlamamaktadır.
Genellikle pek çok hükümet birbirleri ile karşılaştırılırken bir asgari ücrete kaç tane çeyrek altın alındığına göre karşılaştırma yapılmaktaydı. Bu geleneği sürdüren pek çok yaşı ilerleyen insan vardır. Söz konusu gramajda altınların fiyatları sürekli değişkenlik göstermektedir. Bazen çok fazla yüksekken bazen de düşmektedir. Bu iniş çıkışlar oldukça önemlidir. Bu fiyat farklılıklarını değerlendiren kişiler altından ciddi paralar kazanmaktadır. Altının düşük olduğu dönemde satın almak ve yüksek olduğu dönemde satış yapmak genellikle pek çok kişinin yaptığı bir işlemdir. Altının alış fiyatı ve satış fiyatı birbirinden farklı olduğu için bu farkları iyi değerlendirerek alım yapmak gerekecektir. Satış yaparken de karlı olan dönemlerde satış yapılmalıdır.

Çeyrek altın 2016 yılının başlarında ne durumda olur?

Çeyrek altın fiyatı şuan; 160 TL ve 165 TL civarı alınıp satılmaktadır. Diğer makalelerimizden bildiğiniz gibi altın piyasasını ons fiyatı ve dolar tl kuru belirlemektedir.

Ons fiyatı 1050 dolara kadar düşmüş durumda ve dolar kuru ise 2.90 civarında. Yıl sonu, 2016 yılı ons fiyatı beklentisi; 1000 dolar civarında ve dolar da ise 3 TL ~ seviyeleri bekleniyor.
Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda;
Çeyrek altın fiyatlarının 2016 yılında; 160 TL ~(+- 5) olması beklenebilir.


Altın hesaplarında çeyrek altın var mı?

Altın hesabı da pek çok kişi tarafından bankalar aracılığı ile açılmaktadır. Genellikle çeyrek altın sahipleri bu hesaplarda altınlarını bulundurmuyor fakat son zamanlarda, fiziksel altın saklama imkanına da sahip olabileceğiniz banka altın hesapları da mevcut. Ancak önemli olan hesabınızda anaparanın korunacağı şekilde bir yatırım yapmaktır. Aksi halde değer düşüşlerinden olumsuz etkileneceksiniz ve yatırımın bi anlamı olmayacak.

Güncel Canlı 24-SAAT takip => Altın Piyasası

Döviz Kurları Anlık 7-24 SAAT takip => Dolar | Euro

Altında gram fiyatlarını takip için => Altın Gramı

TLkur'dan altın fiyatları takip için => Altın fiyatları