Altın
ONS ALTIN 1281.77 $ -0.80% (-10.40) GRAM ALTIN 219.76 tl -1.11% ÇEYREK ALTIN 357.10 tl -1.11% REŞAT ALTIN 1445.99 -1.11% Dolar 5.3216 -0.16% Euro 6.0523 0.07%

Çeyrek altın almak mantıklı mı?

Çeyrek Altın almak doğru bir seçim mi?

Çeyrek altın fiyatı 2017’de 30 TL kadar artış gösterdi. Hepimizin gerek yatırım gerek ise hediyelik olarak kullandığı çeyrek altının 2017 yılında bu şekilde büyük bir fiyat değişikliği yaşaması bazılarımızı çok sevindirirken çeyrek altın tercih etmeyen yatırımcıları ise pek sevindirmedi. 2018 yılında çeyrek altının geleceği, yine ülkemizin para biriminin değerine ve global sorunlara göre şekillenecek.

çeyrek altın

Altın madeni oldukça değerli maden olmayı hiçbir zaman elden bırakmadı. Birçok maddenin alımında satımında değer verilmesinde altın kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor. Böyle olunca altında ki ufak bir değişiklik birçok dengenin alt üst olmasını sağlıyor. Örneğin petrol fiyatlarında, döviz kurlarında ve daha sayısız alanda altın bağlantılı yaşıyor. Bunun yanı sıra altın yatırım olarak da hayatımızın en iyi alternatifleri içinde baş sıralarda yer alıyor. Hal böyle olunca da altın fiyatlarının değişimi düşmesi ve ya yükselmesi altın yatırımcıları için hayati önem kazanıyor. Alımı daha kolay olduğu için küçük yatırımcılar genelde çeyrek altın tercih etmekte. Sadece küçük yatırımcılarda değil hediye olarak ta bizler çeyrek altını fazlası ile kullanılan bir milletiz. Bunlardan dolayı aslında altının fiyatının çok değişmemesi bizlerinde işine gelebiliyor. Bazı istisna durumlar dışında tabi örneğin yatırım yapıp yükselmesini bekleyenler gibi ama bence altının fiyatı düşmektense değişmemesini tercih ederler. 2017 yılında önemli bir artış kaydeden çeyrek altın 2018 yılında da artış gösterebilir.

Çeyrek altın; bu yıl güzel bir artış yapsa da bazen uzun bir süre hacimsiz kalabiliyor ve uzun süre dengede bir fiyat izleyebiliyor. Uzun vadede yatırımcılarda bu durumdan oldukça hoşnut paralarını büyük değişim yapmayan bir maddeye yatırmak onları oldukça rahatlatıyor. Bu durgunluğun muhtemel sebebi global ekonomide istikrarlı gidiş olarak görünüyor. Özellikle yaz aylarını yaşadığımız bu dönemde fazla değişim olmaması yükselmemesi yurdumuz insanı için çok önemli bir gelişme. Bu aylarda düğün ve bunun gibi aktivitelerimiz daha da fazlalaşıyor ve daha öncede dediğim gibi bir alışkanlık haline gelmiş biz bu gibi aktivitelere hediye olarak altın hediye eden bir kültürümüz bulunmakta. Bu aylarda altının yükselmemesi birçok kişinin faydasına gibi görünüyor.

Çeyrek fiyatlarını canlı takip etmek için -> Çeyrek Altın