Altın
ONS ALTIN 1500.02 $ -0.18% (-2.69) GRAM ALTIN 276.22 tl 0.02% ÇEYREK ALTIN 448.86 tl 0.02% REŞAT ALTIN 1817.55 0.02% Dolar 5.7292 0.29% Euro 6.3485 0.29%

Döviz ve tahvil piyasasında son durum

altın

€/$ paritesinde dün global piyasalardaki olumlu havaya paralel olarak gün içinde yükseliş denemeleri gördüysek de, Avrupa’daki durumun hala belirsizliğini koruyor olması nedeniyle EUR talebi sınırlı görünüyor. Paritede haber akışına bağlı olarak gün içinde 1.28 civarında bir seyir bekliyoruz

Piyasalarda Avrupa’ya yönelik kısa vadede en önemli beklenti, ortak bir tahvil ihracı konusunda Almanya’nın itirazlarını geri çekebileceği. Ancak Almanya, ortak Eurobond konusundaki muhalefetinden taviz vermiş değil. Ortak Eurobond ihracı durumunda sorunlu ülkelerin gerekli reformları yapmaktan kaçınacakları görüşünü savunmaya devam ediyor. Yine de piyasada bu beklentinin etkili olduğunu ve İspanyol tahvil faizlerinin bu sabah %6.20’ye gerilediğini görüyoruz.

Mevcut USD pozisyonumuzu 1.28’in aşılması durumunda kapatacağız. Ancak temel görünümün hala USD lehine olduğu görüşümüzü koruyoruz..

Yurtiçi döviz piyasasında TCMB’nin istisnai gün uygulamasına rağmen TL’de dün çok ciddi bir değer kazancı görmedik. Bugün ise görece iyimser dış piyasaların ve istisnai günlerin etkisiyle değer kazancının sürmesini bekliyoruz. Yine de piyasada hala yabancı talebinin olduğunu görüyoruz, yani TL’de gün içinde göreceğimiz değer kazancı yine sınırlı olabilir.

Gün içinde $/TL kurunda 1.82-1.83 aralığında sıkışık bir seyir bekliyoruz. 1.83 civarında, 1.8150 hedef olmak üzere USD satış öneriyoruz. TL’de daha net bir değer kazancı görmemiz için ise dış piyasalarda iyimser bir havanın hakim olması gerekiyor.

Tahvil piyasasında TCMB’nin dün yeniden istisnai gün uygulamasına dönmesi sonrasında TL’de görülen istikrar faizi de olumlu etkiledi. Ancak istisnai gün uygulamasının temelde faizleri yükseltici bir etki yaratacağı unutulmamalı. Bu nedenle 2 yıldan kısa vadelerde önümüzdeki günlerde yeniden artış bekliyoruz. Bugün ise gösterge tahvilde %9.40-9.55 bileşik aralığında bir seyir bekliyoruz.

Kısa vadede tahvil piyasasında ciddi bir rahatlama görmeyi beklemiyoruz. Ancak Mayıs ayında düşmesini beklediğimiz enflasyon ve Hazine’nin düşük borçlanma ihtiyacı nedeniyle yaz aylarında faizde gerileme görüleceği beklentimizi koruyoruz. Bu nedenle 5-10 yıl arası vadelerdeki pozisyonların korunmasını öneriyoruz.

Eurobond piyasasında fiyatlardaki düşüşün durduğunu, ancak önemli bir tepkinin de oluşmadığını görüyoruz. Kısa vadede hafif bir yükseliş görülse bile dış piyasalarda istikrar sağlanamadığı sürece fiyatlarda düşüşün sürmesi olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.