Altın
ONS ALTIN 1293.88 $ +0.34% (+4.32) GRAM ALTIN 222.34 tl -1.62% ÇEYREK ALTIN 361.30 tl -1.62% REŞAT ALTIN 1463.00 -1.62% Dolar 5.3444 -1.83% Euro 6.0983 -1.91%

Euro neden değerli?

altın

Euro Neden Değerlidir?

AB borsaları yaklaşık olarak -%10’lara varan satışlar aldı ve buna bağlı olarak altın neredeyse 200 dolar kadar düştü. Fakat parite 1,32’lerde ilginç bir şekilde tutunmaya devam etti. AB borsaları bu kadar düşerken ABD borsaları da %3 düştü fakat hemen toparlanma sürecine girdi.

Euro'nun değer kazanmasının aslında Avrupa bölgesinin güçlü olmasından çok, ABD ekonomisinin zafiyetinden kaynaklanmaktadır. Euro’nun güçlü olarak görünmesinin sebebi de doların zayıflamasına bağlanmaktadır. Yaşanan bu zafiyetin arkasında bulunan faktörlerden de bahsetmek gerekir;

Euro'yu değerli kılan faktörler

- Euro ile dolar arasındaki faiz farkları bu durum için geçerlidir. AB enflasyonla uğraşırken bu yüzden faizleri yükseltebilmektedir. Fakat ABD enflasyonla uğraşırken faizleri artıramamaktadır.
- ABD ekonomisinin toparlanma sürecinin zayıf kalması da etkili bir faktördür. Bu yıl ABD ekonomisinin daha hızlı toparlanması görüntülenmiş olsa da geçtiğimiz yıllarda bu durum söz konusu olamamıştır.
- ABD'nin geçtiğimiz yıllarda hazinesinin borçlanma limitine gelmiş olması da Euro’nun değerini artıran faktörlerden.

Euro değer kazanmaya devam edecek mi?

Bu faktörler günümüze kadar gelen Euro’nun değer kazanarak kullanım alanlarının artmasını da sağlamıştır. Yine aktör ABD piyasası sayesinde Euro değer kazanmaya devam etmiştir. Bu anlamda günümüzde birçok ülke Euro bölgesine alınmış ve para birimlerini avro olarak değiştirmiştir. Değer bakımından kullanım alanlarının günden güne artması ve yine kullanıcı kitlesinin de piyasada Euro kullanması, doların piyasalardan etkilenmesiyle birlikte değer kazanmaya devam edecektir.

Euro/TL kuru nasıl takip edilir?

Euro'yu canlı takip etmek için ->
- Euro TL
- Euro Dolar
- Altın Piyasası