Altın
ONS ALTIN 1500.74 $ -0.13% (-1.98) GRAM ALTIN 276.46 tl 0.10% ÇEYREK ALTIN 449.24 tl 0.10% REŞAT ALTIN 1819.09 0.10% Dolar 5.7293 0.31% Euro 6.3502 0.30%

Küçük Altın ve Çeyrek Altın aynı şey mi?

altınDüğün mevsiminin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte kuyumculara akın eden insanlar, evlenecek olan çiftlere bu mutlu günlerinde değerli bir hediye verebilmek için altın satın alırlar. İşçiliğine ve gramına göre değişiklik gösteren altın çeşitlerinin en çok tercih edilen cinsi ise çeyrek altındır. Kolayca elde edilebilir olması, işçilik bedelinin az olmasıyla bozdururken ortaya çıkan fiyat az olması; çeyrek altının düğünlerde en çok kullanılan takılar arasında olmasını sağlayan etkenler arasındadır.

Küçük Altın ve Çeyrek Altın aynı altındır. Halk arasında küçük altın olarak bilinen çeyrek altın devlet kontrolünde basımı yapılan bir ziynet altın çeşididir.

Küçük altının hediyelik olarak tercih edildiği yerler ise sadece düğünlerle kısıtlı değildir. Sünnet olan çocuklara ve dünyaya gözlerini yeni açan bebeklere de küçük altın hediye edilir. Çocuklara hediye edilen küçük altınlar çoğu zaman aileler tarafından bozdurulmaz, büyüdüğü zaman çocuklarının sarf edebilmesi için yatırım amaçlı saklanır. Eğer yatırım amaçlı değil de hediyelik küçük altın alacaksanız, mutlaka çengel iğne takabileceğiniz şekilde kulplu olmasına dikkat etmelisiniz.

Küçük altın kaç ayardır?

Toplam ağırlığı 1,75 gram olan küçük altın, namı diğer çeyrek altın, 22 ayar altından imal edilir. 1,75 gramlık ağırlığının yaklaşık 1,6 gramı saf altından oluşur.

- Güncel küçük altın fiyatları için -> Küçük altın fiyatları