Altın
ONS ALTIN 1500.15 $ -0.17% (-2.58) GRAM ALTIN 276.33 tl 0.06% ÇEYREK ALTIN 449.03 tl 0.06% REŞAT ALTIN 1818.24 0.06% Dolar 5.7295 0.31% Euro 6.3493 0.29%

Merkez Bankası piyasayı etkiliyor

Merkez Bankası piyasayı hareketlendirdi

Piyasalarda Merkez Bankaları'nın etkisi

Yen, Japonya Merkez Bankasının büyüme-fonlama imkanını iki katına çıkarmasının ardından son bir ayın en hızlı kaybını yaşarken, metaller, Çinde merkez bankasının finans sisteminden para çekmesi ile birlikte değer kaybetti. Avrupa hisse senetleri düştü ve Endonezya rupisi gelişen piyasa para birimlerindeki düşüşlere öncülük etti.

Yen Londra saati ile 08:18de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Japonyada Topix Endeksinin yüzde 2.7 yükselmesi, MSCI Asya Pasifik Endeksinin bu ayın en yüksek kapanışına doğru hareketlenmesine yardımcı oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi, küresel hisse senetlerinin bu yılki kayıplarını geri almasının ardından yüzde 0.2 geriledi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1lik bir çıkış gerçekleştirdi. Bakır yüzde 0.5 düştü ve gümüş 1968den bu yanaki en uzun süreli ralli dönemini sona erdirdi. Gelişen ülke paralarını içeren gösterge beş günlük çıkışını durdurdu.

Japonya Merkez Bankası, yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşana kadar gevşemeye devam edeceğini taahhüt etmesi ile birlikte, varlık alımlarını devam ettirdi ve kredi programlarını artırdı. Çin Merkez Bankası, para piyasası oranlarının düşmesi ve Ocak ayında kredilerin rekor seviyeye çıkmasının ardından, geri alım kontratları satarak (repo yaparak) piyasadan para çekti. Bugün Almanyada yatırımcı güveni, İngilterede enflasyon ve ABDde New York imalat sanayi verileri açıklanacak. Avrupada bugün açıklanan otomobil satışları verisi yükselişini beşinci aya taşıdı.

Sydneyde AMP Capitalin dinamik varlık tahisis müdürü Nader Naeimi, "Japonya farklı bir durumda, zira Japonya Merkez Bankası, Fed varlık alımlarını azaltırken teşvikleri artırmaya devam ediyor" dedi ve "Çinde likidite sıkılaştırması endişe kaynağı olmamalı, çünkü politika yapıcılar fazla parayı çekmek zorunda. Çinde büyümeyi desteklemek için yeterli kredi var" şeklinde görüş bildirdi.

bkz: Banka altın fiyatları