Altın
ONS ALTIN 1500.12 $ -0.17% (-2.60) GRAM ALTIN 276.56 tl 0.14% ÇEYREK ALTIN 449.41 tl 0.14% REŞAT ALTIN 1819.78 0.14% Dolar 5.7329 0.39% Euro 6.3532 0.38%

Parasal Genişleme Politikası nedir

altın

Parasal Genişleme Politikası ne demek?

Parasal genişleme politikası, Abd'de merkez bankası olan FED; piyasalar kötüye gidince nakit açığını kapatmak için para basar ve bu duruma parasal genişleme politikası denir.

Parasal Genişleme Altını Nasıl Etkiler?

Ne zaman Fed parasal genişleme yapacağını duyurursa insanlar altına yönelir ve altın fiyatları artar. Çünkü kağıt para değersizleşeceği için tüm dünyada insanlar altın ve diğer metallere yönelirler.

Büyük finansal krizin başlangıcından itibaren, birçok merkez bankasının politikası, piyasayı yönlendiren güçlerin en önemlisi oldu. Bu, önemli merkez bankaları olan Fed (Amerikan Merkez Bankasi) ve AMB (Avrupa Merkez Bankasi) için özellikle geçerli bir durum. Geçen yıllarda ve özellikle de geçen hafta piyasalar, kötü haberler karşısında yükseldiler. Bunun nedeni, kısa vadede hisseler gibi riskli varlık fiyatlarına olumlu etki eden daha çok teşvik olanağının artmasıydı. Piyasalar, iyi haberler karşısında ise düştü çünkü bu, piyasalara yeni para akışı şansını azaltılıyordu. Bu nedenle, teşvik programlarının nasıl işlediğine dair temel anlayışı kavramakta fayda var. Burada, Fed’in PG programının temel prensipleri üzerine yoğunlaşacağız. Aşağıda uzun vadeli varlık alımlarının gerçekte ekonomiyi canlandırmak üzere nasıl işlediğine dair basit bir açıklama bulabilirsiniz. Bu, ayrıca Fed Başkanı Ben Bernanke’nin geçen günlerde yaptığı konuşmasında verilen önemli noktaların bir özetidir.