Altın
ONS ALTIN 1339.48 $ -0.16% (-2.21) GRAM ALTIN 253.15 tl -0.56% ÇEYREK ALTIN 411.36 tl -0.56% REŞAT ALTIN 1665.70 -0.56% Dolar 5.8773 -0.44% Euro 6.5932 -0.39%

Yatırımcılar için hatırlatmalar

altın

€/$ paritesi dün düzenlenen İspanya bono ihalelerine güçlü bir talep gelmesi ve faizlerde düşüş görülmesi sonrasında yükseldi ancak bu yükselişin ardında yatan asıl neden bugün 12.15’te açıklanacak 3 yıllık finansman ihalesi (LTRO). Bankalar ECB’den kullanacakları fonlama karşılığı, ellerindeki tahvilleri teminat olarak verecekler, bu yüzden de faizlerde son dönemde görülen düşüşü buna bağlayabiliriz.

Bugünkü LTRO rakamı piyasaların ve EUR’un kısa vadeli seyri açısından çok önemli: ECB bu ihale ile bankalara 3 yıllık vade ile %1 sabit faizden sınırsız likidite sunacak. Böylece bankalar portföylerinde yer alan sorunlu ülke tahvillerinden 3 yıl süreliğine kurtulacak ve kendilerine ucuz fonlama sağlamış olacaklar. Yüksek bir rakam, bankaların sadece bilanço temizliği için ihaleye girmediklerini, buna ek olarak “carry trade” için iştahlarının olduğunu gösterecek. LTRO’da ne kadarlık bir fon kullanılacağı konusunda tahminler değişken, ancak €200 mlr altı bir rakam olumsuz algılanacaktır. Toplam rakamın ise €400-600 mlr arasında olması bekleniyor.

LTRO’da beklentilerden daha yüksek bir rakam açıklaması durumunda €/$ paritesinde risk iştahına bağlı bir yükseliş görebiliriz. Buna ek olarak EUR-short pozisyonların rekor seviyede olduğu dikkate alınırsa, paritedeki yükselişlerde bu pozisyonların kapandığını ve paritedeki yükselişin hız kazandığını görebiliriz. Paritede 1.3150 seviyesinin kırılması ile yükselişin ilk hedefi 1.3220 olacak.

Sonuç olarak orta vadeli trendin hala USD lehine olduğunu düşünmekle birlikte 1.29 stop-loss olmak üzere kısa vadeli EUR pozisyonların korunmasını öneriyoruz. Parite için destekler 1.3080-1.3000, dirençler ise 1.3150-1.3220 seviyeleridir.

Yurtiçi döviz piyasasında bir süredir devam eden yerli kurumsal yatırımcı talebi ile TL dün sabaha değer kaybı ile başladı. Ancak TCMB’nin $350 mn döviz satım ihalesinde gelen talebin hepsini karşılaması ve Perşembe-Cuma için toplam $1.7 mlr satış ihalesi açacağını belirtmesi TL’deki değer kaybını durdurdu. TCMB aksiyonlarına ek olarak Avrupa’daki iyimser havanın da etkisiyle TL’deki değer kazancının sınırlı da olsa sürmesini bekliyoruz.
$/TL kurunun dış piyasalarda ciddi bir bozulma görülmemesi durumunda 1.86-1.87 aralığına gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle mevcut seviyelerde 1.86 hedef-1.90 stop-loss olmak üzere USD satış önerimizi koruyoruz.

Tahvil piyasasında dün TL’deki değer kaybına bağlı olarak faizlerde hafif bir yükseliş görüldü. Ancak TCMB’nin döviz ile ilgili açıklamalarının ardından TL’de değer kazancı görülmesi nedeniyle, piyasada TCMB’nin TL likiditesini biraz da olsa rahatlatacağı beklentisi artacaktır. Bu nedenle faizlerde hafif bir gerileme bekliyoruz. Ancak uzun süredir vurguladığımız üzere önümüzdeki dönemde faizlerde genel bir yükseliş bekliyor ve bu dönemde tahvilde pozisyon almak yerine mevduatın tercih edilmesini öneriyoruz.

Eurobond piyasasında bir süredir olduğu gibi yatay seyir devam ediyor. Henüz Türkiye CDS primlerinde bir düşüş görülmemiş olması fiyatlarda kısa vadede ciddi bir değişim olmayacağını gösteriyor. Her piyasada olduğu gibi eurobond piyasasında da işlem hacmi çok zayıf. Bu nedenle fiyatlarda dış piyasalara bağlı olarak bir artış görülse de bunun sağlıklı bir gösterge olacağı kanaatinde değiliz.

2030 vadeli eurobondda $165-170 aralığında satış öneriyoruz. Mevduata alternatif arayan yatırımcılar için ise 2016-2022 arası vadelerdeki alım önerimizi koruyoruz.